Ivan Martiška

Ivan Martiška

Kprírode a rybárstvu ma priviedol môj otec. Už ako malé dieťa som presedel celé hodiny pri vode s vŕbovým prútikom. Asi v prvej triede základnej školy sme začali podnikať výpravy na Kysucu s mojím kamarátom Radom Birkusom. Ako plavák poslúžila často aj tuha z pera. Každodenne po škole sme lovili na Kysuci čereble.
Raz môj otec priniesol muškársku udicu a to bol začiatok muškárenia. Najskôr to bol ustavičný boj s jalcami, ktorým stačila mucha napodobňujúca mäsiarku. Potom prišlo zoznámenie s Albínom Koyšom a muškárenie u mňa nadobudlo na tú dobu profesionálne kontúry. Naučil som sa viazať muchy, jednotlivé techniky lovu a pričuchol k veľkým revírom. Boli to krásne časy a dnes musím odovzdať štafetu ďalej, pretože minimálne dvaja moji chlapcii na to netrpezlivo čakajú.

URL webstránky: http://www.srzkysuca.sk
Write on utorok, 10 jún 2014

Toto je možno najčastejšia otázka každého prívlačiara, ktorý sa chystá na novú sezónu. Čo kedy a ako použiť sa vám pokúsim priblížiť v nasledujúcich pár riadkoch.

Write on nedeľa, 09 február 2014

Tieto nymfy, ktoré Vám tu idem dnes predstaviť vznikli veľmi dávno. Ich vek kedy ich p. Albín Koyš vymyslel spadá do roku 1975. Tieto nymfy teda budeme nazývať jednotne „Koyšovky"

Write on sobota, 11 január 2014

Tomorrow evening! Premiere my short film about what we love, about fly fishing, about nature, about fish, about friendship, about river, about San river... because This is San! ________ Zajtra večer! Premiéra môjho krátkeho filmu o tom čo milujeme, o muškárení, o prírode, o rybách, o priateľstve, o rieke, o rieke San… pretože Toto je San! Premiéru prinesie portál http://www.srzkysuca.sk/

Write on nedeľa, 05 január 2014

Tento názov článku a pripravovaného DVD-čka volím zámerne, pretože do Slovinska sme sa opäť vybrali za veľkými rybami označovanými ako 50+, 60+ a veľká ryba. Tých 50 cm pstruhov sme sa akosi rýchlo prejedli a začíname im hovoriť s prepáčením skurvená padesátka. Poďme ale pekne od podlahy.

Write on pondelok, 21 október 2013

Tak priatelia po pás zabrodený v rieke, mám pre Vás krátky rozhovor s Českým reprezentantom v muškárení Lubošom Rozom. Kým prejdem k otázkam tak dám pár slov na začiatok aj ja.

Write on pondelok, 01 júl 2013

Chodím za rybami už nejaký ten piatok a ako každý rybár frflem, že rýb je v našich riekach čoraz menej. Nepatrím medzi pisálkov a ani ľudí, ktorý sa musia svojimi úlovkami prezentovať po facebooku a ryboweboch. Prišiel však čas aj napriek horným riadkom niečo napísať.

Write on streda, 15 máj 2013

Daniel Jankech-"Daniel", Hollého 159/9, 01501 RajecTel./fax 041/564 01 89, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., Link na E-shop

Write on streda, 01 máj 2013

Nepreháňam keď tvrdím, že ani umelá návnada neimituje tak verne pohyb malej rybke ako dobre nakompovaný streamer. Ani zdobenie woblerov ani vibrovanie gumených návnad sa nepodobá pohybu malej rybky, v porovnaní s pulzovaním streameru. K tomu však potrebujeme nite, perie a syntetické materiály a ich vhodnú kombináciu. Tri najdôležitejšie základné vlastnosti streamerov sú: vhodná veľkosť, verná kópia siluety a pohyb vo vode. Len vtedy, ak sú tieto parametre správne, bude zubáč považovať našu mušku za potravu. A teraz sa na to pozrieme podrobne, akým spôsobom vieme so streamermi loviť vo rôznych vrstvách stĺpov vôd!