Zimný lov s bičom

Zimný lov s Bičom Zimný lov s Bičom

V zime viacero rybárov váha či má vôbec cenu vybrať sa k vode. Keď sa k vode vyberie aktívny rybár ako napríklad plavačkár alebo feedrista tak si môže veľmi dobre zachytať. Ale pokiaľ sa k vode vyberie krmítkar tak jeho úlovok bude buď šťastie alebo náhoda. Je to pravdepodobne tým, že nepoužíva jemné náčinie, používa ťažké krmítka, veľké nástrahy a našlo by sa toho viac. Ani skúsený plavačkár alebo feedrista nemá istý úlovok ale jeho šance sú nepochybne vyššie. V tomto článku by som chcel opísať ten najjednoduchší lov a to je lov s bičom. Obyčajný bič v zime dokáže zázraky. Nečakajte, že budete ťahať kapra za kaprom ale na zimné spestrenie športového rybolovu to podľa mňa stačí.

Výbava

Na lov budete potrebovať úplne jednoduchú výbavu. Bič použijeme v rozmedzí 3-7m ale štvor a päť metrový bič považujem za univerzál. Stačí vám lacný sklolaminátový bič, ktorý bude síce ťažší, hrubší a nemotornejší ale pri drahších uhlíkových bičoch môže veľmi jednoducho prísť k poškodeniu poprípade zlomeniu. Na bič použijeme veľmi jemný silón. Moja najobľúbenejšia kombinácia je hlavný silón 0,08mm a nadväzec 0,06mm. Keď sa vám to zdá moc jemné môžete použiť hlavný 0,10mm a nadväzec 0,08mm. Ale pamätajte, že čím hrubší silón a nadväzec použijete tím budete mať menej záberov no pravda je, že pri väčšej rybe vám každá stotinka pomôže. Na hlavný silón navlečieme pevný plavák. Ja používam väčšinou do 1,5g ale niekedy ma silný prúd rieky prinúti použiť aj dvoj gramový plavák. Na koniec nadväzca uviažeme háčik nie príliš veľký. Keďže väčšina z nás bude loviť na kostné červy háčik použijeme približne veľkosti 20, 22. Pravdaže každý výrobca háčikov má iné číslovanie čiže dvadsiatka a dvadsiatka nemusia byť to isté. Ešte budeme potrebovať broky na dováženie a odporučil by som aj náhradné nadväzce pretože viazať miniatúrny háčik na tenučký silón nie je žiadna sranda.

Vnadiaca zmes

Pri zimnom love na plávanú nebudeme zahajovať žiadne veľké kŕmne kampane. Na väčšine vychádzok som si postačil s pol kilom vnadiacej zmesi ale pokiaľ to je možné čo najkvalitnejšiu. Keď použijete pleskáčové krmivá od firiem ako sú SENSAS alebo MOSELLA nešliapnete určite vedľa. Odporúčam použiť nejaké posilovače či už tekuté alebo práškové. Pri takejto rybačke nerozhoduje množstvo ale sila arómy krmiva. Ďalej budeme potrebovať nejaké kostné červy ktoré môžeme primiešať aj do krmiva čím sa výrazne zatraktívni. Keď nechceme vyhodiť peniaze za kostné červy tak ich môžeme vyskúšať nahradiť varenými krúpami. Ale na vychádzkach sa mi potvrdilo, že živá je živá.

Taktika lovu

Ja viac s bičom lovím na rieke a to s toho dôvodu, že v zime je rieka živšia ako jazero a veľa krát býva jazero zamrznuté. Pred lovom si zakŕmim asi 3-5 guľkami malej mandarínky a keď mám kostných červov navyše tak nastrelím aj kostných červov.

Zimný lov s Bičom

Väčšina záberov dochádza keď nástrahu nechám splavovať.

Lovené druhy rýb

Na rieke máme možnosť uloviť veľa druhov rýb. Mne sa takýmto spôsobom lovu podarilo uloviť hlavne pleskáče, belice, plotice, nosále ale niekedy sa pritrafí aj nejaký kaprík alebo mrena. Môžem vám zaručiť, že mať päťdesiatku kapra na biči je zábava a podobne je to aj s mrenou.

A čo na záver dodať?

Treba to vyskúšať a dúfam, že si spomeniete aj na moje aj keď malé rady. Môžete si spríjemniť zimné vysedávanie doma.

PS: keď sa vám náhodou podarí chytiť nejakého mierového kapríka skúste ho pustiť späť do vody a tá sa vám nabudúce odvďačí dvoma.

Čítať 12764 krát Naposledy zmenené piatok, 05 júl 2013 10:30
Viac z tejto kategórie: Technika lovu BOLOGNESE »