Dabovanie do slučky - CDC palmer Doporučený

Pomôcky Pomôcky Tomáš Murčík

Súvisiace položky (podľa značky)

Dabovanie do slučky je pomerne mladá technika, ktorá sa využíva pri viazaní všetkých druhov mušiek. Týmto spôsobom sa dajú vytvoriť oveľa krajšie telíčka mušiek, ľahšie sa vyčesávajú a dá sa ňou dosiahnuť rovnomerný tvar po celom obvode háčika. Túto techniku používam len pár mesiacov a zo začiatku som mal s ňou menšie problémy.

Čo sa týka dabingu zo srsti tam to bolo jednoduché, srsť drží pokope a nepadá zo slučky, problémy nastali hlavne s dabovaním CDC. Jednotlivé lúče CDC nie sú navzájom
prepojené a často sa mi stávalo, že mi zo slučky pred zatočením twistera vypadala väčšina CDC. Preto som sa rozhodol podeliť sa so svojimi skúsenosťami pri viazaní mušky CDC palmer, ak by ste mali nejaké návrhy na zlepšenie budem len rád.

Materiál a pomôcky:

  • háčik na suché mušky s očkom nahor č. 14
  • viazacia niť – priesvitný synton 0.05 od Hends
  • rotačný dabovač (roto twister)
  • dve CDC pierka (hnedé)
  • jeden sŕpok zo skalpu hnedého kohúta
  • štipec na papier
  • kliešte na viazanie nožičiek
  • lak.

Pomôcky a materiál na dabovanie

Postup pri dabovaní:

1. Po upnutí háčika priviažeme viazaciu niť.
Priviazanie viazacej nit
2. Pri ramienku háčika si vytvoríme slučku tak, že viazaciu niť prevlečieme cez ramená rotačného dabovača, tak aby sme dosiahli tvar trojuholníka.
Vytvorenie slučky
3. Pripravíme si CDC pierka tak, že ich priložíme k sebe v protismere (jedno pierko smeruje koncom stonky, druhé špičkou stonky).
Príprava CDC pierka
4. Vložíme pierka do štipca.
Vloženie pierka do štipca
5. Odstrihneme CDC tesne okolo stoniek.
06_odstrihnute_cdc

6. Jednu polovicu slučky nalakujeme a vložíme CDC do slučky. Lak zamedzí padaniu jednotlivých lúčov CDC zo slučky. (Skúšal som aj vosk, ale lak sa mi lepšie osvedčil)
Vloženie CDC do slučky
7. CDC v slučke by malo byť rovnomerne rozložené. (troška mi to v strede ušlo)
CDC v slučke by malo byť rovnomerne rozložené
8. Zatočením twistera vytvoríme knot CDC, občas sa vám môže stať, že neodhadnete točenie a niť vám praskne, preto odporúčam byť opatrný pri točení.
Zatočením twistera vytvoríme knot CDC
9. Ovíjaním knotu okolo háčika vytvoríme telíčko mušky.
Ovíjaním vytvoríme telíčko mušky
10. Po ukončení telíčka, zastrihneme lúče CDC do potrebnej dĺžky a priviažeme sŕpok zo skalpu hnedého kohúta, ktorým vytvoríme nožičky mušky.
11_ukoncenie_telicka

11. Vyviažeme hlavičku, zafarbíme fixom a zalakujeme.
Vyviažeme hlavičku

Touto technikou sa dajú dabovať aj rôzne iné lúče peria, napríklad pri mokrých muškách, lúče bažanta, prípadne prepelice. Výhodou je, že odstránime stonku pierka a na háčiku nám vznikne viac miesta na rôzne iné úkony.

Čítať 5257 krát Naposledy zmenené nedeľa, 05 december 2010 22:10