Viazanie s CDC

V.súčastnej dobe je na trhu obrovské množstvo všeliakých materiálov, ktoré sa dajú použiť na naviazanie vlastných umelých mušiek. Popri stále sa rozširujúcom sortimente umelých viazacých materiálov sa neustále predávajú aj prirodzené, nakoľko veľa z nich má vlastnosti, ktoré len veľmi ťažko možu nahradiť umelé materiáli. Takýmto vynimočným materiálom je aj CDC, je to perie z okolia mazovej žlazy kačice divej, ktoré je z hladiska jeho umiestnenia blizko žlazy prirodzene namastené, čo mu dáva výborné plávacie vlastnosti.Tieto skutočnosti zrejme pozná väčšina muškárov, ktorý sa viazaniu aspoň chvílku už venovali, avšak nie až toľkí ho použivajú tak dobre ako by sa dalo, alebo s nim zbytočne plytvajú. Týmto článkom by som rád ozrejmil ako najlepšie som sa naučil využivať tento materiál.

Začal by som celkovou charakteistikou CDC. Základnou vlastnosťou je vyborná prirodzená plavatelnosť, čo ho predurčuje ako dobry materiál na suché mušky. Ďalšou vlastnosťou je jemnosť jednotlivých lúčov CDC, ktorá mu dáva vyborný pohyb pod vodnou hladinou, čo možno využiť u mokrých múch, nýmf a strímrov. Posledná dôležitá vlastnosť nie je viditelná len tak ľahko, pokial sa na CDC nepozrieme pod vodnou hladinou. CDC po ponorení pod vodu vo svojich lúčoch totiž udržuje malé bublinky vzduchu. Tento fakt je zapríčinený vzhladom jednotlivých lúčov, na ktorých sú akoby miniatúrne vrtulovité výbežky, ktoré práve tieto bublinky zachytavajú. Pod vodnou hladinou sa v týchto bublinkách vzduchu láme svetlo, co vytvára pre ryby mimoriadne lákavý efekt, ktorý vinikne pri rodencoch alebo strímroch.

Na to aby sa tieto vlastnosti aj správne a efektívne využili pri viazaní, treba CDC rozdeliť do podskupín. Ja osobne ho delim do troch (niektorí do štyroch) skupín.

Prvá skupina CDC peria:

CDC dlhé lúče

Sú to malé pierka okolo 2 cm, ktoré majú dlhé lúče. Tieto pierka sú vhodné na suché mušky. Viažem z nich krídla mini potočníkov, podeniek, rodencov, zárodky kridel pakomárov a kridla typu loop. Pri vyviazaní takého kridla, nám často ostane kúsok, ktorý už sa na kridlo nedá použiť. Ak sú tieto kúsky aspoň cca3/4cm dlhé je vhodné si ich odkladať do krabičky alebo sáčiku.

Druhá skupina CDC peria:

CDC stromovitý tvar


Sú to pierka okolo 4 cm, ktoré majú stromovitý tvar lúčov. Tieto pierka využívam na suché a mokré mušky hlavne na viazanie krídel potočníkov a dabovanim do smyčky na nymfy, mokré a suché mušky a strimre. Opäť nám pri viazaní vznikajú kusky ktoré je dobré si odkladať.

Tretia skupina CDC peria:Tieto pierka sú oproti ostatným výrazne dlhšie, ale lúče majú kratšie, rovnomerne rozložené. Tieto pierka na suché mušky používam len v prípade velkých potočníkov. Majú u mňa využitie hlavne pri krúžkovaní nýmf a monokrídiel strímrov. Zvyšné kúsky opäť odkladáme.

Vyššie spomínané a odkladané zvyšky sa ešte dajú použiť. Je to síce prancé, ale vzhľadom k cene a spotrebe CDC, by sa nim plytvať nemalo a preto každý jeden zvyšok odriapem od lúčov (CDC dabing) a tie si dám do "V" zloženeho papiera, keď sa mi zdá že ich tam je dostatok (môže sa pridať aj iný dabing), tak si navoskujem dve viazacie nite a priložim ich k CDC dabingu z dvoch strán. Potom ich trochu potočím a CDC sa na nite samo nalepi. Takto si z odpadu každý može ľahko vytvoriť dabovacie knoty, ktoré može neskôr využiť pri viazaní strimrov či nýmf.

CDC na dabovanie
Určite by sa o CDC dalo ešte niečo napísať, no dúfam, že aj tieto riadky niekomu pre začiatok viazania pomôžu, aby tento úžasný material využil čo najlepšie.

CDC muška rodenec

Čítať 9603 krát Naposledy zmenené utorok, 11 február 2014 05:47