Balza alebo plast, tichý alebo hlučný...

Súvisiace položky (podľa značky)

Toto je možno najčastejšia otázka každého prívlačiara, ktorý sa chystá na novú sezónu. Čo kedy a ako použiť sa vám pokúsim priblížiť v nasledujúcich pár riadkoch.

ýrobcov prívlačových nástrah je na trhu strašne veľa a ťažko sa medzi nimi orientuje. Ja sa zameriam na fínskeho výrobcu Rapala, pretože s touto značkou mám dlhoročné skúsenosti a asi neexistuje rybár, ktorý by túto značku nepoznal. Voblery tejto značky sú na našom trhu veľmi ľahko dostupné takmer v každej predajni a na každom e-shope. Rapala už dlho prináša na trh nástrahy s veľmi dobrým pomerom kvality ceny. Keď som s prívlačou začínal tak moje prvé voblery boli práve od spomínaného výrobcu.

Balza

V posledných rokoch je balza (balzové drevo) na ústupe. Do popredia ide hlavne plast a málo výrobcov používa balzu - tento tradičný materiál na výrobu voblerov.  Ak ho používa, tak môžeme hovoriť iba o pár modelových radách. Čo sa týka Rapaly, tak najznámejšie rady vyrobené s balzy sú Original floating, Flat rap, Countdown, Jointed, Shallow shad rap. Balza je ďalej použitá aj pri iných radách, ale to už iba v niektorých farebných prevedeniach.
S týmyto modelmi lovím veľmi rád a mám s nimi naozaj pekné výsledky. Hlavne teda s voblermi z rady Original floating (typický predstaviteľ plávajúcich woblerov) a Countdown (typický predstaviteľ potápavých woblerov). Sú to u mňa top nástrahy, bez ktorých nejdem za žiadnych okolností k vode. Zámerne sa nezameriam na farby, pretože iný kraj iný mrav.

Rapala Count Down - balza

Rapala Count Down - balza

Rapala Original - balza

Rapala Original - balza


Popri farbe, ešte rozhoduje pohyb nástrahy. Všade sa mi osvedčili dva spôsoby vedenia týchto nástrah. Musím povedať, že preferujem agresívnejší spôsob prívlače. To znamená, že ak nástrahu vediem stálym navíjaním tak navíjam pomerne rýchlo aby som rybe nedal šancu premýšľať nad nástrahou a vyprovokoval ju k okamžitému a inštinktívnemu útoku. Často sa stane, že ryba netrafí nástrahu resp. zaútočí a nepichne sa. V takom prípade opakovane nahodím do toho istého miesta a na druhý, tretí náhod sa ryba už zasekne spoľahlivo. Toto však opakujem maximálne päť-šesť hodov po nevydarenom útoku, kedy sa ryba zväčša udrží ešte na danom lovnom mieste a je v akomsi loveckom opojení.
Čo sa týka druhého spôsobu, ten používam hlavne na riekach v miestach kde je jasné, že bude dravec prirodzene stáť a číhať na korisť. Niekedy je to miesto 1x1 meter, alebo aj menej, v takomto prípade nahodím do miesta kde dravca predpokladám niekoľko krát a prudko šklbnem nástrahou, sekundu počkám a začnem plynulo navíjať pokiaľ ryba nezaútočí, čo je väčšinou po pár plynulých návinoch. Ak predpokladám dravca na dlhšom úseku, tak vždy po niekoľkých plynulých prípadne rýchlejších návinoch - tri, štyri krát šklbnem nástrahou, sekundu počkám a pokračujem v navíjaní .Takto to opakujem cca každých 3 až 5 metrov v smere vláčenia. Všetko záleží od miesta. Táto technika sa mi veľmi osvedčila. Zábery prichádzajú hlavne pri zmene navíjania, tesne po šklbnutí. Dravec totiž veľa krát prenasleduje nástrahu niekoľko metrov a zmena rytmu ho vyprovokuje k útoku. V niektorých prípadoch sekanie do nástrahy zhustím na cca každý meter - takáto technika sa volá twiching. Pri balzových wobleroch preferujem farby: S (Silver), SD (Shad), SH (Shinner), BP (Bleeding Pearl), B (Blue).

Boleň na Rapala Original Floater

Boleň na Rapala Original Floater

 

Plast

Woblery vláčim podobne ako balzové, no kladiem väčší dôraz na fabu. Neviem prečo, ale Rapala používa atraktívnejšie farby resp. krajšie vykreslené vzory hlavne pri plastových vobleroch. Osobne preferujem prirodzené farby, akými sú napríklad farby S (Silver), GO (Green Olive), YP (Yellow Pearch), SB (Silver Blue), AS (Albino Shiner)... Sú však aj situácie a revíry kde doslova experimentujem aj ja a používam sýte, niekedy často krát neprirodzené farby, ale to predovšetkým za súmraku alebo za jasnej noci alebo na miestach, kde sú nejakým spôsobom woblery v noci osvetlené.

Woblery Rapala moja vybava k vode

Woblery Rapala moja vybava k vode

Abachi

Menej známe drevo Abachi - Rapala používa pri výrobe woblerov určených na lov veľkých prevažne morských rýb (Rapala CountDown Magnum). Má podobné vlastnosti ako Balza, akurát wobler vyrobený z Abachi dreva je tuhší a ťažší a vhodný aj do slanej vody. V praxi to znamená, že plávajúci wobler z Abachi stúpa k hladine pomalšie ako wobler z balzy.

Zubáč na Rapala CountDown

 

Zubáč na Rapala CountDown

Kov

Áno, aj taký netradičný materiál ako kov vie fínsky výrobca woblerov spracovať do podoby nástrahy pre lov dravcov.
Tento materiál sa výborne hodí pri výrobe malých woblerov, ktoré sa vďaka kovovému telíčku rýchlejšie dostanú ku dnu (Rapala Jigging Raps). Sú to len 2 cm dlhé nástrahy, na ktoré môžete tak s veľkým komfortom loviť menšie dravce. Ďalšou výhodu kovu je jeho spájanie s inými druhmi materiálov, ktoré dopomáhajú regulovať rýchlosť klesania ku dnu. A určite mi dáte za pravdu, že nie je nič dráždivejšie pre dravce, ako pomaly klesajúci wobler simulujúci ranenú rybku... (Snap Rap).

Tichý alebo hlučný

Ďalšia veľmi častá otázka, s ktorou sa treba popasovať a často krát je rozhodujúca pre úspech na danom mieste. Hlučné woblery vyrába Rapala z balzového dreva (Shad Rap RS) aj z plastu (X-rap, Clackin Minnow) . Tichý wobler nemá v sebe žiadne rezonančné guľôčky, ktoré by pri vedení nástrahy vydávali akýkoľvek zvuk.

Rapala Clackin Rap

Rapala Clackin Rap. Plastový s chrastítkom - zvukový

 

Na stojatej vode je ryba častokrát apatická bez nejakého náznaku aktivity, pohybu. Tam je hlučný vobler výhodou, ale musím napísať, že hlučný vobler nie je zázračný prútik. Takže samozrejme  treba počítať aj s neúspešnou vychádzkou.
Tu sa mi osvedčili hlavne voblery s označením X-Rap – predstaviteľ „hlučných" voblerov. Sú to voblery vyrobené z plastu vo vnútri s rezonančnými guľôčkami. Pri týchto nástrahách používam agresívne vedenie s častým šklbaním a sekaním do nástrahy a to aj pri menších veľkostiach. Konštantné a neprerušované navíjanie nemá u mňa veľký úspech...

Rapala XRap a Husky Jerk - plast

Rapala XRap a Husky Jerk - plast

 

Na druhú stranu, ak ryba prirodzene loví je úplné jedno aký vobler jej ponúknete. Automaticky atakuje všetko, čo sa dostane do jej blízkosti a takých dní v roku trafí rybár iba veľmi sporadicky. Moja osobná štatistika je asi na 200 prívla
ových vychádzok 10 takých, keď vystihnem dravca v loviacom opojení. Vtedy skutočne nerozhoduje ani farba ani typ voblera. Jednoducho stačilo dôjsť a nahodiť, bolo úplne jedno čo.
Na tečúcich vodách preferujem hlavne tiché voblery tam sa mi hlučné voblery moc neosvedčili skôr pôsobili na rybu rušivo a odpudzujúco. Nehovorím, že som na ne nechytil absolútne nič ale v pomere s tichými voblermi je to veľmi malé číslo.

Príprava a viazanie voblerov

Či používam šnúru alebo silon vždy sa riadim 2 pravidlami:

  • Používam cca 1,5m florocarbonu primeranej hrúbky, ktorý napojím priamo na hlavný silon alebo šnúru
  • Z voblera vždy odstránim krúžok a nástrahu v 90% viažem priamo na florocarbon bez karabínky. Je to pri výmene vobleru menej komfortné, ale pomáha to oklamať aj toho najopatrnejšieho dravca.

Tu je naozaj dôležité aby ste vybrali taký typ uzla aby silon po naviazaní vždy smeroval na stredovú os nástrahy, tým sa vyvarujete chyby - aby sa nástraha uberala len do jedného smeru. Karabínky ani krúžky nepoužívam aj preto, aby som mal lepší kontakt s nástrahou a mal ju úplné pod kontrolou.

 

Záver

Dúfam, že tieto rady budú aspoň pre pár rybárov prínosom a nečakám, že budú všetci so mnou súhlasiť. Ale o tom je rybačka, každý má to svoje KNOW-HOW a svoje názory a postrehy. Tak ako neexistuje univerzálny rybársky prút, tak ani univerzálna a všemocná nástraha. Je to len o tom, ktorej nástrahe rybár dá svoju dôveru. Ďalej by som chcel spomenúť internetový obchod www.Podsplavom.sk, ktorý je špecialistom na prívlačové nástrahy od firmy Rapala. Tieto voblery tu nájdete naozaj dobre zastúpené za veľmi priaznivé ceny. Mne v posledných rokoch tento e-shop objednáva voblery presne podľa mojich požiadaviek aj keď napríklad nemajú danú farbu, alebo rozmer, či typ v ponuke. Už veľakrát som tu dostal typy a farby, ktoré nie sú v ponuke Rapaly niekoľko rokov. Tento prístup pre mňa znamená naozaj veľmi veľa a preto nevynechám tento obchod ani pri mojej ďalšej výprave.

Adam Greško

Čítať 1897 krát Naposledy zmenené utorok, 10 jún 2014 20:09
Viac z tejto kategórie: « Nebojte se woblerů 4