Koyšovka - larva kostného červa

Koyšovka - košťak Koyšovka - košťak

Tieto nymfy, ktoré Vám tu idem dnes predstaviť vznikli veľmi dávno. Ich vek kedy ich p. Albín Koyš vymyslel spadá do roku 1975. Tieto nymfy teda budeme nazývať jednotne „Koyšovky"

Keď ma Albín Koyš učil viazať muchy a ja som mal možnosť nazrieť do jeho muškovnice, vždy som tam viidel tieto mušky. On ich nazýval Košťaky.

Dnes ich tu dávam preto, že niektoré úspešné vzory mušie boli vymyslené už hodne dávno. Ja som na túto nymfu prestal aktívne chytať asi pred 7 rokmi a nahradil som ich inými. V sezóne 2013 som ich však znovu použil a čuduj sa svete fungovali skvelo.

Koyšovky košťaky sa vyrábali v dvoch základných farbách viď fotky. Zelená farba bola viac na lipňa a červená na pstruhy. Podľa mňa elegancia týchto mušiek je práve v ich jednoduchosti a nezničiteľnosti. Dnes ich zalievam v epoxide. Kedysi sa to prácne lakovalo babským lakom na nechty a kým to vytvrdlo, tak to trvalo desne dlho.

Táto nymfa získala v istej dobe ešte jeden názov – Nepostrádateľná. Tradovalo sa a to nepreháňam, že tento vzor nech nikdy neuzrie rybársky časopis. Dnes sa tomu budme možno smiať, ale naši starý muškári vedeli svoje. Muška fungovala excelentne na rieke Váh, kde ju s obľubou okrem lipňov a pstruhov brala aj biela ryba.

Materiál na viazanie:

Háčik: krivákový vo veľkosti od 8 po 14
Viazacia niť: biela, červená, oranžová/biela sylnozelená, žltozelená
Krúžkovanie: čierny drôt
Nožičky: červená sliepka/grizzly sliepka
Záťaž: olovený pásik

 

Postup viazania:

Upevníme čierny drôt na háčik, následne olovo a zafixujeme sekundovým lepidlom. Potom priviažeme vždy tmavšiu niť napr. teda červenú a urobíme koncový typ nymfy. Potom previažeme slabší odtieň a vyrobíme druhý typ. Následne vyviažeme bielou niťou telo, prekrúžkujeme čiernym drôtom, ukončime a zalejeme epoxidom. Po zatvrdnutí priviažeme nožičky a máme hotovo.

Čítať 4640 krát
Viac z tejto kategórie: « Nymfa z pavího oka