Kysucké muškárske vyžitie na 110%

Chodím za rybami už nejaký ten piatok a ako každý rybár frflem, že rýb je v našich riekach čoraz menej. Nepatrím medzi pisálkov a ani ľudí, ktorý sa musia svojimi úlovkami prezentovať po facebooku a ryboweboch. Prišiel však čas aj napriek horným riadkom niečo napísať.

Začnem tak zoširoka. Zadáte do googlu nejaké to rybárske kľúčové slovo ja neviem napr. Umelé mušky a vysype to na Vás spústu odkazov. Čoraz častejšie narážam na odkaz končiaci MO SRZ Kysuca. Vravím si, že to nieje normálne aby všade vyskakovala nejaká MO SRZ Kysuca :-) Tak som na to klikol a už som sa z tej stránky nepohol. To je ako čítať časopis, ktorý nemá koniec.
Zaujala ma zbierka na zarybnenie, videá ktoré vznikli pod taktovkou srzkysuca.sk. Potom som našiel aj tuším druhý ročník Muškárskej soboty – výstava a veľa skutočne dobrých nápadov a projektov. Všetky tie weby na Slovensku sú na jedno kopyto a viacmenej každý web publikuje články, ktoré napísala nejaká firma. Proste komerčné somariny. Na stránke srzkysuca.sk je to však iné!
Na Kysuci som chytal asi pred 20 rokmi a som zástancom väčších riek, takých kde vám jemné muškárske náčinie praská pod ťažkými rybami. Takých vôd je však už málo a skôr nebudem ďaleko od pravdy ak poviem, že niesu. Výnimkou je CHAP na rieke Váh pod VN Bešeňová. Čuduj sa svete na srzkysuca.sk je aj o tomto zmienka v podobe videa. Tuším za tým stojí firma Thymallus a video pochádza z dielne srzkysuca.sk. Teda tak som to pochopil.
Vravím si, že ak je ten CHAP na Váhu dobrý a je za tým srzkysuca.sk zájdem zase aj na tú malú Kysucu. Privstal som si a vstupujem do vody, ktorá je pomerné kalná. To ma trošku hnevalo a rybačke som moc veľa úspechu nedával. Vstupujem do vody v nejakej zákrute od peknej cesty a chcem sa dostať na druhú stranu. Vravím si to prebrodím, však je to malá rieka. Prísahám štyri krát som sa o to pokúšal v priebehu 100 m a ani raz sa mi to nepodarilo. Tak som sa už nas... a zliezol k nejakému splavu označenému na ceste tuším značkou B9. Konečne som sa dostal hlbšie do vody. Roztrasený po štvornásobnom brodiacom pokuse to tam konečne hádžem. Dal som si FR nymfu s bežnými nymfami – bažantie.
Asi 10 náhod prút sa mi ohol a ja zdolávam prvú rybu. Čuduj sa svete pstruh potočný cca. 30 – 35 cm. Ako nerád píšem a tak to skrátim asi nasledovne. Kde som to hodil tam niečo zabralo. Brutálna všehochuť rybieho spoločenstva: jalec, pstruh, belice, lipne, podustvy, ostriež, mreny. Neskutočne som si na tej Kysuci zachytal!

Prvý Kysucký potočak

Prvý kysucký potočak po 20 rokoch. Ďalšie fotky v dolnej časti stránky.


V závere už len toto. Prišiel som domov spokojný a vysmiaty ako lečo. Balzam na duši a tak sadám za PC a kontaktujem admina stránky srzkysuca.sk, či môžem publikovať článok a ako na to. Ivan alias admin mi všetko pekne vysvetlil a tak som napísal tieto riadky.
Musím však pri pochvalách ešte ostať. MO SRZ Kysuca dotiahla svoju stránku a prácu v oblasti rybárskych informácii do úrovne, ktoré iné webky na Slovensku len kopírujú. Ak si nejaké spoločenstvo rybárov dovolí organizovať napr. spomínanú Muškársku sobotu a ďalšie akcie v duchu sponzorované zarybnenie, stojí to za povšimnutie. Robí to vôbec ešte niekto na Slovensku? Možno áno ale skôr len o tom píšu ako to realizujú, lebo tie rieky sú ich vizitkou.
Rieka Kysuca je riekou, ktorá mi pripadá ako pokusný stroj ako sa to dá robiť a ako to ide. Obrovská pochvala MO SRZ Kysuca a obrovská pochvala webu srzkysuca.sk. S prepáčením kašlem ja už na drahé zájazdy do zahraničia a idem sa venovať iba CHAP na rieke Kysuca a Váh. Nie všetky ryby som fotil, lebo samostatné fotenie bez parťáka rybám viac škodí. Tam kde to šlo som cvakal. Za zmienku stojí lipeň, ktorý bol asi z Bronxu. Bol čierny ako uhoľ. Potom aj podustva, ktorá mala asi 50 cm. Jalce hlavaté, ktoré sedeli v najväčších prúdoch – atletický jalec hlavatý. Lipne, ktoré skákali ako pstruhy pri zdolávaní. Som očarený....

Niekedy na Váhu alebo Kysuci.
Milan.

Čítať 3240 krát Naposledy zmenené pondelok, 01 júl 2013 09:20