Doplnky strímra - fly lipps, rattle eyes, glass rattles ...

Keď som bol vlani na jeseň pri vode a vyberal z krabičky strímer, aby som prehovoril aspoň jedného slušného zubáča zamyslel som sa. Z rokmi overených rôznych materiálových a farebných variantov strímrov v mojej krabici som už preskúšal všetko a s výnimkou malých dorastencov som nevedel na viacerých super miestach vyprovokovať krajšiu rybu. Minulá sezóna bola pre mňa v tomto akoby zakliata a tak som už počas nej začal uvažovať ako brnknúť na strunu zubáčom aj po inej ako vizuálnej stránke strímra.

 

Prvotná skúška viedla cez strímre pripomínajúce skôr prívlačové nástrahy. Boli nimi tzv. wobler strímre, ktoré majú v prednej časti umiestnenú špeciálnu lopatku pre strímer (tzv. fly lipp).

fly lips

 

Tieto strímre som úspešne skúšal už začiatkom leta pri väčších strímroch na šťuky, ktoré na vibrácie a pohyb reagovali veľmi dobre.

fl1

fl2

Táto cesta však bola z hľadiska zubáčov sklamaním a aj pri menších variantoch som na ne pochytal hlavne šťučky a pár ostriežov. Preto som sa na záver sezóny opäť vrátil k overeným klasickým strímrikom s ktorými sa mi darili chytať aspoň dorastenci.

Sezóna utiekla ako voda, prišla zima a tak nastal čas opäť sa zamýšľať ako zaujať pozornosť zubáčov v budúcej sezóne. Rozhodol som sa vyskúšať oživiť klasické strímre niečím, čo bude robiť vo vode zvukový efekt. Ako prvé ma napadli hrkajúce oči, ktoré som našiel nielen v rybárskych internetových obchodoch, ale aj obchodíkoch pre tvorbu ozdôb(napr. DaVinchi-Pantha Rei).

rattle eyes

Hneď po návšteve obchodu som si takéto očká rôznych veľkostí niesol domov pripravený vyskúšať. Po naviazaní prvých kúskov a skúšaní ich zvuku sa mi ale zdalo, že nie je dostatočný, lebo strímrom som musel veľmi prudko hrkať aby ich bolo počuť.

1

Toto by mohlo zafungovať v prípade rýchlejšieho vedenia, čo ale nie vždy zubáče obľubujú. Vtom som si spomenul na niekoľko rokov starý článok, v ktorom autor oživil gumenú rybku tým, že jej do chvosta vložil malú sklenenú “hrkálku“ pripomínajúcu čipku. Už vtedy som u nás nevedel niečo také zohnať a tak som na to trošku pozabudol. Teraz som však bol odhodlaný vyhrabať to za každú cenu a tak som začal brázdiť po internete. Netrvalo dlho a našiel som správne slovká čo trebalo zadať do googlu a stálo predo mnou množstvo rôznych variant “hrkaliek“. Boli medzi nimi plastové aj sklenené vyhotovenia, rôznych hrúbok a rôznych typov podľa toho kam na strímer sa dajú umiestniť. Jedny sa umiestňujú ako činkové oči, iné sa dali vložiť do strímra rôzne podľa hrúbky. Z daných možností som si vybral 3mm hrubé sklenené čipky(označené ako glass rattles).

glas rattles

Ako tomu už dnes býva objednával som ich z Coloreda a vyrobené boli v Thaisku. Bol to však v tom momente asi najlepší variant čo som našiel a tak som si musel chvíľku počkať. Výsledok však stál za to a tak som neváhal a hneď ako mal chvíľku času naviazal som si niekoľko starých overených strímrikov, ktorým som dal do chvostíka mylarovú trubičku.

mylar

Do tejto trubičky som potom vložil “hrkalku“ a zalial ju UV lepidlom aby nevypadla. Výsledné strímriki už však hrkali úplne inak ako tie s očkami. Stačilo sebe menšie naklonenie strimra a zvuk bolo jasne počuť. Na záver preto uvádzam niekoľko vzorov, na ktoré sa už teraz teším ako ich vyskúšam a dúfam, že sa budú páčiť aj zubáčom.

2

 

3

4

 

 

Čítať 3406 krát Naposledy zmenené pondelok, 03 jún 2013 06:47
Viac z tejto kategórie: « Krídla umelých mušiek