Spomienka na máj 2012

Je príjemná májová nedeľa, na oblohe ani mráčik, na hladine VN Ochodnica sa tvoria krúžky a s času na čas vyskočí nedávno napustený a vytrvalo strážený dúhák. Prví mladí rybári prichádzajú k vode a pripravujú sa na, tento raz už tradičný, prvý ročník kombinovaného preteku v love rýb na umelé nástrahy Ochodnický rybárik. Hlavný rozhodca a zároveň aj hlavný sponzor preteku Peter Smetana prichádza so svojim notebookom a losuje poradie pretekárov.

Pretekov sa zúčastnili deti z troch rybárskych krúžkov:

 

Kysucké Nové Mesto

1. Patrik Hyll

2. Peter Greňo

3. Miroslav Jančiga

4. Alexandra Fecenková

5. Samuel Fecenko

6. Patrik Ozaniak

7. Michal Káčer

8. Samuel Janiš

9. Tomáš Hruška

10. Erik Smetana

11. Michal Jačmeník

12. Jakub Kýška

13. Daniel Kýška

14. Evka Suchárová

15. Filip Mihalda

16. Marek Kováč

17. Daniel Králik

Ochodnica

18. Tomáš Olejko

19. Dávid Surovčák

20. Ján Slíž

21. Adam Tarana

22. Lukáš Čečko

23. Adrián Štafen

24. Alexej Mizera

Snežnica

25. Nikola Jaššová

26. Filip Horvát

27. Martin Kukučík

28. Tomáš Barčík

29. Jakub Fech

 

Pretekalo sa v dvoch disciplínach a to v love na prívlač a v love na umelú mušku. Pretekári boli rozdelení do dvoch skupín a po pol hodine sa navzájom vystriedali najprv v love na umelú mušku potom v love prívlačou. pri každom ďalšom kole sa posúvali o niekoľko miest ďalej aby mali všetci rovnakú príležitosť dobre zachytať na výhodnom lovnom mieste. Nasledovala prestávka, počas ktorej si deti opiekli špekáčky a posilninli sa pred popoludňajším pretekom.

Mladším pretekárom pomáhali rozhodcovia, ktorí aj podoberali ryby. Pretek skončil veľmi úspešne, pretože každý pretekár ulovil aspon jedného pstruha dúhového. Aj keď podaktorí až po skončení preteku J . Počas celého dňa boli dedi zaujaté chytaním a aj napriek tomu že pretek trval až do neskorého popoludnia, nikomu nepripadal dlhý. Nadšené tváre detí a zvýšený záulem o rybačku v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch hovorí sám za seba. Na prvom mieste sa umiestnil Erik Smetana, nádejný mladý rybár, ktorý pokračuje v rodinnej tradícii skvelých muškárov. Ako druhý skončil Tomáš Olejko, ktorý už organizáciu reprezentoval nie len na celoslovenskej ale aj na medzinárodnej muškárskej súťaži. Na treťom mieste sa umiestnil síce začínajúci ale veľmi šikovný muškár Daniel Králik, ktorý sa doposiaľ venoval vačšiou kaprárine.

 Súťaže podobného charakteru nenaučia deti chytať ryby žijúce vo voľnej prírode. Ani samotné pretekanie nieje dobrým dôvodom stať sa rybárom. Dôležité je, že pri takýchto podujatiach či už súťažného alebo iného charakteru, získajú deti zážitok, ktorý môže naštartovať záujem o rybárčenie, o spoznávanie prírody a vytvorenie vzťahu k prírode a v konečnom dôsledku aj spoznávaniu seba samého. Stávajú sa súčasťou komunity ľudí s rovnakou záľubou a vzťahom k prostrediu v ktorom žijú.

Najväčšia vďaka patrí ľuďom bez ktorých by takáto vydarená akcia nemohla existovať:

Na prvom mieste treba poďakovať Petrovi Smetanovi, ktorý bol v tejto súťaži nielen hlavným sponzorom ale aj hlavným rozhodcom na ktorého pleciach boli všetky veci súvisiace s počítaním bodov na bodovačkách, vyhodnocovaním, občerstvením a fotografovaním. Veľké poďakovanie patrí Palovi Francovi, ktorý pripravil deti v prívlači a zásobil ich množstvom plandaviek a rotačiek nielen na hodinách výroby prívlačových nástrah ale aj pred samotným pretekom. Veľká vďaka patrí rozhodcom a asistentom, ktorí deľom venovali svoj voľný čas: Marián Smetana, Dominik Smetana, Zdeno Smetana, Miroslav Svrček, Albín Koyš, Ľubomír Olejko, Pavol Kubjatko, Jaroslav Šimurda, Juraj Jaššo, Michal Cibulka, Peter Kubinec, Stano Surovčák, Milan Stuchlík, Martin Zacher, Peter Detko

 Dúfam že boli spomenutí všetci zúčastnený dňa 20. 5. 2012. Ak nie, dodatočne ďakujem za všetky deti.

 

sponzori:

 

Peter Smetana

Pavol Franc

Albín Koyš

Rybárske centrum Riverland Žilina

Thymallus Ružomberok

Starfish Liptovský Mikuláš

Rybárske potreby Jankech

JL – Rybárske potreby Juraj Lučanik Žilina Vlčince

 

Petrov zdar

Čítať 1520 krát Naposledy zmenené nedeľa, 13 október 2013 20:53