Kysucká mucha 2012

Najnovšie od Marian

Tak predsa je tu ten článok, ktorý som sľúbil už dávno, a pre ktorý ma admin naháňal, ale bola predsa sezóna plná krásnych rýb, zážitkov, rybárskych výprav, tak mi to, prosím vás, všetci odpustite, že som to zosnoval až teraz.

Rozmýšľal som, ako znova popísať ten deň „D" nielen kysuckých muškárov, tak aby som sa neopakoval a malo to „grády"! Preto som sa rozhodol, že to bude článok, ktorý bude pozostávať s reakcií muškárov, ktorí sa priamo zúčastnili na tomto obľúbenom preteku. Oslovil som preto „ELITU" Kysuckých muškárov, ktorých som poprosil o stručný, najviac 20 vetový príspevok, no niektorí to pochopili a niektorí zase nie, no srdce mi nedalo, aby som z ich reakcií čo i len vetu vymazal, veď pochopíte, keď si ich prečítate. Takže sa napokon z krátkeho reportu stal skoro rybársky román, preto už začnem byť stručný aj ja a môj osobný príspevok, skrátim ako sa len bude dať.

 

Marián Smetana

Marián Smetana

Začnem asi tým, že po hrôzostrašných ľadochodoch, ktoré sa prehnali riekou Kysucou na jar, sme boli na pochybách, či budeme mať vôbec čo chytať a či vôbec prežili nejaké ryby. Vďaka Bohu pomohla nám príroda sama, keď po roztopení veľkého množstva napadaného snehu bol prietok Kysuce natoľko veľký, že nám do trenia vytiahlo z Váhu veľa rýb, hlavne podustvy, mreny a hlavne jalca, čomu sme sa všetci potešili. Samozrejme nemôžem zabudnúť na zarybňovanie, čím sme nemalou mierou pomohli prírode a rieke k oživeniu. Už na začiatku ďakujem ľuďom, ktorí sa pripojili do zbierky na srzkysuca.sk, priateľom zo Starej Turej za pomoc, organizáciám, ktoré sa zriekli časti zarybnenia v prospech Kysuce, ľuďom z výboru našej MO, ktorí urobili naozaj všetko, čo bolo v ich silách – hlavne Ičovi a nakoniec všetkým ľuďom a firmám, ktoré priložili ruku k dielu a pomohli.

Takže je tu 30.jún 2012 – deň preteku. Ešte ráno za tmy vyrážam z domu skontrolovať trať – všetko OK, na oblohe ani mráčik, prietok Kysuce o čosi vyšší, čistota vody „origoš", muchy a trať natrénovaná Laughing, môžeme začať. Že je Kysucká muška obľúbená, sa nebudem ani zmieňovať, počet 68 pretekárov a ďalších 15 náhradníkov hovorí za všetko. Mrzí nás len to, že niektorí „tiež pretekári" sa neráčili ani odhlásiť z preteku a tak znemožnili štart náhradníkom, ktorí by s radosťou prišli. Je to o to horšie, že sme sa to dozvedeli až ráno v deň preteku a každý, kto kedy aspoň raz organizoval pretek vie, že má o starosti postarané. Rozhodli sme sa preto, že tí pretekári, ktorí nám toto vyviedli, sa v roku 2013 už ani nemusia hlásiť.

Po úvodných problémoch a doladení všetkých detailov sme pristúpili k žrebovaniu. Krvi by ste sa, aspoň u mňa nedorezali. Tak začať sektorom B a vyfasovať nejaký splav, tak to by bol úvod. Mrknem okom na štartovnú listinu, chytám v 1.kole, sektor B je TAM !!! no štand bez splavu (ako pravidelne), tak to by musel byť zázrak s takýmto losom urobiť výsledok. No nevadí, viem, že tam rybu isto chytím, len z počtu mám obavy. To sa i potvrdilo, dokázal som vydolovať 4 ryby, čo som vedel, že bude málo. Mišo Ivánek mi píska koniec kola a ja čakám na oravskú vydru „ Joka" – muškára z Dolného Kubína, výborného jalčiara, ktorý si ale tiež z ťažkým štandom neporadil a zdolal len dvoch jalcov.

Cez prestávku sme si dali gulášek a znovu jedným očkom poškuľujem, čo mi tá čierna „hrča" nažrebuje. Padám do kolien – flek v Krásne pod mostom, obávané a odo mňa už aj pokrstené v jednom preteku KM zerom, tak toto nie je pravda. Z mosta vidím množstvo rýb, no iba samá podustva a mrena. A aby toho nebolo málo, nado mnou loví vydra – admin. Tak to je výzva, musím zabojovať! Ako schádzam k vode vidím, že tu predsa je aj jalček, takže idem opatrne po nich. Na začiatku som bodoval 2 jalcami, potom veľa malých, niečo padlo, v hrkáčiku na konci štandu jeden lipeň a už aj valím na začiatok fleku, lebo vidím, že admin tam behá s podberákom v ruke a vláči na breh bodované ryby. Finiš som zvládol na jednotku – za 15 min. 5 rýb a min.3 som ešte stratil, celkovo 8 – absolútna spokojnosť. Balím a valím na štáb zvedavý, ako to všetko dopadlo?

 

Rieka Kysuca s muškárom Petrom

Rieka Kysuca s muškárom Petrom

 

Dušan JaššoDušan Jaššo

Na Kysuckú mušku sme sa všetci veľmi tešili a ako každý rok sme zažili deň plný zábavy. Okrem stretnutia sa s priateľmi a známymi z minulých ročníkov, som mal príležitosť stretnúť ďalších skúsených rybárov a hlavne naučiť sa veľa nových vecí o technike lovu. Niekedy človek natrafí na rybára, ktorý možno nechytá až tak dobre, ale aj to môže byť poučné. Na druhej strane boli na pretekoch mladí pretekári, ktorí nemali problém podeliť sa o skúsenosti a dokonca aj odporučiť nejaký ten dobre zarybnený revír. Každým ďalším ročníkom mám pocit, že ako muškár rastiem. Pôsobí to motivačne nie len na mňa, ale aj na mojich priateľov, ktorých som na pretek prihlásil. Mnohí z nich by sa už muškáreniu ani veľmi nevenovali, ale tento pretek ich akoby naštartuje a oni cely rok viažu a chodia na ryby.

Tento pretek vznikol, pokiaľ si pamätám ako guľášový pretek, pri ktorom ide viac o to, aby sme sa stretli, porozprávali, pochytali a športovo zasúťažili. Nešlo nikdy o zlaté trenky a len málo kto bol dychtivý za víťazstvom. Podľa môjho názoru, by bolo lepšie, keby tento pretek bol opäť neoficiálnym, nebodovaným pretekom, aby mali príležitosť zachytať si predovšetkým Kysučania, aj keď neregistrovaní. Aj keď vždy budem rešpektovať rozhodnutie organizátora.

Niektoré štandy, hlavne neprístupne štandy, ktoré v letných mesiacoch ľudia využívajú na kúpanie by bolo možno treba posunúť, hoci aj k povinskému potoku. Veď každý pretekár je buď motorizovaný, alebo má niekoho, kto ho vozí. Najväčším pozitívom bolo pre mňa, že na tomto preteku sa prejavili ako citliví a empatickí ľudia aj tí, od ktorých by to nikto nečakal. Celkovo ma tento pretek veľmi priateľskú atmosféru a aj tí, čo dobre nezachytali, nemali pocit krivdy, ani žiadnej výčitky a mali zo dňa celkovo príjemný zážitok. Teším sa na budúci rok!

 

adminSloh Ivana Martišku – admina – no nedajte to tu celé!!!

Na tento pretek som sa tešil už od nástupu do novej sezóny. Pri pohľade do mojej krabičky, niekedy v mesiaci apríl zisťujem, že v krabici muchy síce sú, ale nie sú moje. Bolo mi jasné, že to takto ďalej nepôjde. Posmešky môjho rivala CORTona ma už začali iritovať. Dva týždne pred pretekmi sadám za zverák a začínam rozpačito preťahovať niť cez tenký otvor v bobine. Nedarí sa a ja sa patlem ako začiatočník. Po nejakej desiatej muche to začína aspoň trochu vyzerať. Sláva - viažem asi 20-tu muchu a začínam svoje muchy dávať na web.

Deň „D" je tu a ja vstávam pomerne skoro lebo ten PRIMALEX, čo kúpila manželka, ešte musím zaniesť na stavbu. OK, prechádzam cez železničné priecestie. Pri pohľade na dav ľudí ma prepadáva myšlienka – „neprišiel som neskoro?" Všetko je našťastie OK. Parkujem svojho tátoša a St. Smetana mi prikazuje zaparkovať trošku kultúrnejším spôsobom. Je starší a tak pritláčam opätky k sebe a cúvam na správne miesto. Pár ľudí poznám a tak sa zvítavam s každým, kto príde pod ruku. V aute mám ale prekvapenie v podobe môjho nového Hanáčika od Jana Táboreckého. Je tam od neho aj nová šnúra, na ktorú nahodím francúzsky náväzec. Všetko mám TipTop a už len čakám na bodovačku. Zrazu sa dozvedám, že B11. Ešte netuším, aké miesto to je, ale pohľady mojich kamarátov sa menia. Sú akési divne - také závistlivé. Takže vtok potoka Ochodnica. Mňam skvelé miesto.

Som na štande a mám ešte asi jednu hodinu času. Pripravujem dva prúty. Bočné náväzce viažem svojim spôsobom. Ten spôsob je desný a okrem toho, že nemíňa moc silón, stojí úplne za ... Všetci to viažu úplne ináč a omnoho rýchlejšie. No čo, už skúsenosti nemám z pretekania a tak to robím, ako viem. „Môžeš" zaznelo a ja nabieham do vody na začiatku B11 a po nejakom čase vyťahujem z menej lukratívneho miesta prvého jalca. Krása zaznieva v mojej hlave :-) hádžem krásnu lajnu a dableta jalec. Kukám na ne a sú nejaké malé. Lakomstvo a túžba vyhrať je však väčšia a ja oba podoberám a ... ani jeden nemá nad 20 cm. Rovnám náväzec a zisťujem, že je tam akási malá motanica. Rozmotávam a vyrábam asi 10x väčšiu motanicu. Des po 10 minútach musím robiť ten môj geniálny náväzec znovu. Čas beží a ja, ja si v duchu hovorím „nepodľahni časovej panike Admin!" Konečne mám, nahadzujem a už nič. Idem k splavu, ako somár to tam perem z vrchu. Samozrejme dva pekné zábery a dve pekné ryby sú preč, pretože takto sa chytá len ... škoda reči. Míňam splav a v duchu si hovorím. Na ten splav kašlem, ten prejdem na nymfu a ešte zbehnem celý štand na mokro. Budem vulgárny asi teraz ale, do riti zase sa mi to pomotalo na totálku. Nejak som to ešte zvládol, ale tie bočné náväzce už neboli TipTopové. No proste boli pokrútené a tak ich prstami narovnávam až tak, že som sa skoro porezal. Celé to prechádzam na mokro, hoc prd ide. Som na konci štandu a mením na francúza. Nahadzujem, záber, pstruh, bodujem a druhá ryba. Hodina do konca. Teraz to začne, nahadzujem, záber a ... to bude mrena. Beriem to z ostra a kurňa potočak. Kukol na mňa a odpadol. Medzi nami mi v hlave zaznelo „skurve... barbles" Začínam byť dosť nasraný a ak by ma snímala kamera, musela by umiestniť do rohu hviezdičku, ako nevhodné pre deti. 30 minút do konca a 3 ryby v bodovačke na mieste, kde som mal azda aj vyhrať. Idem do splavu. Ryba, ryba a zase ryba. Chlapci vybieham a vbieham. Nosím to ako pes, ktorému hádžete patik. Teraz ma točte priatelia, toto je ono!!! Už to začína baviť aj rozhodcu a korýtko nestíha uschýnať. Koniec - 7 rýb.

 

Rieka Kysuca CHAP

Rieka Kysuca CHAP

 

Telefonát a Majo Smetana. „No koľko si ich dal. Aspoň 15?" Dobre chlapci, zvoral som to! Obed a poznáte to, tie uštipačné reči ako „tu si nesadaj, keď si to tak pokazil..."

Druhý pretek znie A7. Podo mnou chytá sok Majo Smetana. Kedysi nádherne miesto, ktoré vedelo vydať veľa bodovaných rýb. Dnes ale po regulácii hrozné miesto. Bude to zlé, vravím si. Rozhodujem pretek a kukám do diaľky na tú A7. Rozhodujem súputnikovi, ktorému nič neberie. Des, nula a ja idem s malou dušou na štand. Všetko pripravené a prechádzam si celý úsek. Majo už pripevňuje muchy. Idem hore na začiatok štandu. Dozvedám sa, že to nešlo. Lipne nešli a tak a onak... Nebrodím len stojím na brehu a nahadzujem francúzsku nymfu. Neprešla ani minúta a Lipeň. V druhej minúte ďalší a po asi 7 minútach 3 lipne. Skvelé cítim sa fakt dobre. 45 minút a už nebodujem. Dobre ideme meniť a dávam mokrú muchu. Hádžem prechádzam tie prebagrované úseky. Do riti, muchy uviazli a ja idem po ne. OK toto miesto je poplašené. Idem dolu jalec. Podoberám a nádherne vybieham z vody. Taký ten beh ako Peter Ignác na MSJ. Voda prská, 30 min do konca. Som pri moste a záber. Jalec, 7-dma bodovaná ryba. Majo to tam pri moste dusí a keď vybieha na premeranie hádžem to až tam, kde stál. Mal to tam ale nejaké zamknuté a tak som mu odtiaľ už nič nevybral.

 

Členovia srzkysuca.sk

Členovia srzkysuca.sk: Corton, Ičo

 

Takže 7 rýb v prvom a 7 rýb v druhom kole. Celkové umiestnenie na 12- mieste a dokonca cena v podobe Thymallus púzdra na doklady. Škoda, rebríky neboli a už ma len desila predstava, nezmeškať ovarové koleno ako minulý ročník. Prvý tanier dopadol akosi vedľa mňa. Oravci ma pevne zovreli a z toho stola sa nešlo dostať. Po nejakom čase sa mi to podarilo pod zámienkou, že si idem kúpiť kofolu. Zo stola vedľa beriem posledné kúsky kolena a v tom, tam kde som sedel, pristál tanier s druhým kolenom. Ako sa tam teraz dostať? Všetko to vidí St. Smetana a jeho jizlivé poznámky ma opäť konfrontujú. Zlatý Oravci ma púšťajú a omastek sa mi konečne objavuje na pere. Dojedol som sa statočne a potom sme sa už len rozprávali.

Záverom mojej slohovej práce s ktorou si bude musieť poradiť Majo Smetana (kázal napísať 20-riadkov) už len konštatujem dve veci. Kysucká muška je pretek, ktorý je skvelý po všetkých stránkach. Oravci prisľúbili, že ma pozvú, aj keď nie som registrovaný pretekár.
V roku 2013 som tu zas.
Ďakujem chalani.

 

Peter Smetana

Na fotke Peter Smetana

 

Peter Smetana

Vstávam s neprerušenou myšlienkou zo včerajšieho dňa, keď sme stavali trať na Kysuckú mušku 2012 - ako bude, vydarí sa ?... Do seba hádžem kus chleba a dve pirulky, do auta muškársku výstroj, korýtka, počítač (tú čiernu buksu, ktorú mi chcú chalani z družstva vždy po losovaní rozmlátiť), tlačiareň, prúty, ceny, kopu ďalších drobností a s vedomím, že som aj tak ešte niečo zabudol, kopnem do vrtule a idem do bufetu „U FERA". Aj keď je len päť hodín, „postihnutí" z celého Slovenska už postávajú v hlúčikoch a kecajú, ako ináč, o rybách a pretekoch. Vítam ich: „ Čo nemôžete spávať ?".Odpoveď: „Že nám to práve ty hovoríš !" Faktom zostáva, že pre svojho koníčka sme schopní vstať aj o jednej po polnoci a z „ďalekého" východu (Humenné, Stará Ľubovňa, Kežmarok a iné ) a terigať sa až hentam kdesi na Kysuce. Pomaly sa zliezajú aj členovia MK Kysuca v hitových modrých tričkách s nápisom fly fishing srzkysuca.sk (dobrá reklama Admin).

Vybaľujem počítač a potom to ide v krátkom slede po sebe: Prezentácia, zahájenie, losovanie (bukvica je celá, aj keď sa zasa prejavila ako dobrý hostiteľ ), rozdanie bodovacích lístkov. Bodovačky v rukách a ako by si strelil do vrabcov, parkovisko je prázdne a ja som ostal s Ferom sám, aby sme dohodli obedňajší guľáš. Vlastne ešte B12 a B13 si dávajú pivečko, lebo štandy majú čoby kameňom dohodil.

A4 – to je môj štand pre prvé kolo a kedže na Kysuci už poznám skoro každý kameň tak sa nejak moc neponáhľam. Vstúpim do vody a dno sa hýbe aj keď som úplne triezvy. To hejno podustiev oznamuje všetkým rybám, nevítaného hosťa. Aj cez to všetko sa našlo devätnásť rybiek, hlavne lipňov, ktoré si výstrahu podustiev nevzali k srdcu. Vnuk Miňo prichádza na štand a berie za mňa rozhodcu na nasledujúce dve hodiny. Nebude to mať pri Peťovi Ďurišíkovi jednoduché. Ja idem zberať lístky a urobiť vyhodnotenie prvého preteku. Jednotka v sektore mi urobila radosť, ale po obede v štvrtom preteku to bude iné kafe.

Špičkový guľáš od Fera Kopasa spolu s vysokými teplotami robí svoje a dobre by bolo zdriemnuť si. Nedá sa, cirkus o druhej pokračuje. Zlatý Miňo berie za mňa rozhodcu a tak mám možnosť skontrolovať celú trať a urobiť pár záberov.

O štvrtej navliekam broďáky a brodím svojim úsekom B10 na druhú stranu Kysuce. Hrôza, každý kamienok má ryhy po tungstenových hlavičkách ako by boli preteky veľkých pošvatiek, je to tu pekne prechytané a keď môj rozhodca zahlásil : Na Francúza som preklepal každý kamienok a len štyri rybky, tak som len zagúľal očami. Chválabohu mi tam ešte niečo nechal a po štyridsiatke potočákovi s nedobrovoľným kúpeľom nasledovali ešte ďalší štyria jeho súkmeňovci. Takže päť rybiek s umiestnením sedem nebolo síce nič moc, ale s prvým kolom mi to urobilo

No a potom klasika: Behom na štáb vyhodnotiť preteky, rozdať ceny zbaliť všetko, čo som tam ráno dovliekol. Mal som toho plné zuby (je ti to treba ty somár starý ?). Ešte sme skonzumovali klasické ovarové koleno, pokecali o pretekoch a rozlúčka. Sme o deň starší ale nezmúdreli sme, zasa budeme vstávať po polnoci cestovať za rybami a učiť plávať mušky v slovenských vodách. A tak: Vďaka Kysuca za pekné zážitky.

 

Peter HeldPeter Held - Corton

Celý pretek pre mňa začína nočným telefonátom niečo pred piatou, pretože východňari prešli cez Poprad a proste ďalej trafiť nevedeli, úspešne však vypínam zvonenie a spím ďalej Laughing Však keď pôjdu stále rovno prídu až do Kysuce.
Po všetkých raňajších uvítacích a žrebovacích rituáloch sa stal zázrak a ja nechytám na B2, je to po prvý krát v histórii kysuckej muchy, že budem chytať inde a tak som plný očakávaní, čo si pre mňa Kysuca pripravila. Začínam za drevinou v Krásne, voda parádna, teším sa na ryby. Keď však striedam Peťa Žubora a hovorí mi, že iba 5, som prekvapený, ale po 2 hodinovom pečení sa na neznesitelnom slnku mu dávam za pravdu a tiež končím s číslom 5, takže výsledok na úrovni lídra rebríčka RSM. Spokojnosť Laughing

Absolvujeme excelentný gulášek a potom moje kroky vedú na štand k ochodnickému ihrisku, paráda, pretože viem že tam ryby určite sú. Trocha väčší problém je, že slnko už fakt páli neznesitelne a tak to beriem športovo v kraťasoch a broďáky nechávam v aute. Voda príjemné chladí, na brehu rozhodca Tono Šumský, rybky spolupracujú a tak proste nie je o čom. Presne takto si predstavujem dokonalý pretek. Nakoniec som vybehal 11 rýb, ale bolo treba naozaj hľadať, lebo najlepšie miesta už boli opichané a tak si každý bod bolo treba zaslúžiť. Samozrejme že všetky ryby boli na druhej strane kde sa každý bál brodiť, pretože v tých perejách to bolo naozaj veselé, hlavne s rybou späť k rozhodcovi.

Pri vyhodnotení sa trochu obávam umiestnenia nášho admina, lebo miesta, čo on mal na Kysuckej muche sa žrebujú raz za život, nakoniec ho dávam o jedno umiestnenie takže spokojnosť-cieľ splnený. Pri vyhodnotení si dávame ešte kofolku, gratulujem víťazom a krásny deň za nami.

 

Členovia srzkysuca.sk

Marián Mihalda, Ivan Martiška, Peter Held, Igor Macúš - členovia srzkysuca.sk

 

Takže to boli tie spomínané príspevky a ja nakoniec len dodám, že i keď sa víťazom stal zaslúžene chalan z Vranova nad Topľou, Kysuckú muchu 2012 ovládli priatelia Oravci, ktorí boli v prvej desine hneď štyria. Česť Kysučanov zachránil otec, ktorý sa umiestnil na peknom 7. mieste, Corton vybojoval 11. miesto a spomínaná vydra admin ma „prechcal" a skončil na výbornom 12. mieste. Pomsta býva sladká a už sa teším na budúci ročník, že mu to a nielen jemu vrátim. Vyhrala však naozaj výborná atmosféra, priateľstvo a čo ma teší zo všetkého najviac skutočnosť, že množstvo ľudí na Kysuckú mušku nedá dopustiť a už dopredu ohlásili svoju účasť na ďalšom ročníku. Pripájam ešte k článku niekoľko štatistík preteku, výsledky a pre zaujímavosť i tabuľky pravdy každého štandu, na ktorom lovili Kysučania.

Pohar

 

Ďakujem nakoniec všetkým, čo nám pomohli s organizáciou preteku, sponzorom, našej MO SRZ, chalanom pri označení trate, adminovi za podporu na webe, teda všetkým, ktorí nejako prispeli k tomu, že Kysucká muška má takú skvelú povesť ! Teším sa na všetkých v roku 2013 na už 8. ročníku tohto skvelého podujatia!

Marian Smetana
hrdý člen MK Kysuca a spoločenstva srzkysuca.sk

 

Prílohy

Celkové vyhodnotenie Kysucká muška 2012

Tabuľka pravdy

 

Sektor A Počet rýb Jalec hlavatý Pstruh potočný Lipeň tymiánový Pstruh dúhový Hlávátka podun.
doobeda 160 74 19 67 0 0
poobede 101 84 5 9 3 0
SPOLU 261 158 24 76 3 0
Priemerná dĺžka   24,00 24,00 24,10 24,50 0,00
             
             
Sektor B Počet rýb Jalec hlavatý Pstruh potočný Lipeň tymiánový Pstruh dúhový Hlávátka podun.
doobeda 144 79 29 36 0 1
poobede 167 122 22 22 0 0
SPOLU 311 201 51 58 0 1
Priemerná dĺžka   25,50 27,40 25,30 0,00 21,00
             
             
CELKOVO
Sektor A + B Počet rýb Jalec hlavatý Pstruh potočný Lipeň tymiánový Pstruh dúhový Hlávátka podun.
SPOLU 572 359 75 134 3 1
Priemerná dĺžka 24,75 25,70 24,70 24,50 21,00

В "Лечение по Болотову: ферменты, уксусы, квасы"Лондоне с его оживленным движением Энн предпочитала не разговаривать, а лорд "Мудрая книга для умных родителей. Главная книга родителей, которые желают своим детям счастья"Аффенхем опять впал в "Английский язык. 9 класс. Полный экспресс-репетитор для подготовки к ГИА"кому.

Думаю, нам пора прекратить этот разговор.

Иди и найди "Говори свободно. Создавая совершенный голос"руки, которые освободят меня.

Девушка мягкосердечная, не "Любовник смерти"желающая никому причинять боль, Энн глубоко раскаивалась в "Тутти: книга о любви"своей неосмотрительности.

Мне вообще не нравилось "Преврати себя в бренд! 50 верных способов перестать быть посредственностью"это дело, и я решил не браться за него.

Когда станет ""Хорошо было жить на даче…" Дачная и усадебная жизнь в фотографиях и воспоминаниях"рождаться очередной ребеночек, я сумею сделать так, что в "Меценат. Жизнеописание Александра Берга. Роман в 2-х книгах"результате сейсмический баланс будет нарушен настолько основательно, "Белая книга"как этого еще не бывало на памяти людей.

Čítať 6700 krát Naposledy zmenené streda, 12 jún 2013 03:12