Krídla umelých mušiek

Neviem ako si pamätáte na svoje začiatky s viazaním mušiek, ale ja mám na to krásne spomienky. Tento článok som sa rozhodol urobiť hlavne pre začínajúcich viazačov.Krídla umelých mušiek a hlavne tých mokrých majú na celkový vzhľad umelej mušky veľký vplyv. V článku som sa zameral na prírodné materiály krídel umelých mušiek. Neviem presne povedať, ktorý materiál je lepší pre početnosť záberov, ale pokúsim sa načrtnúť jednotlivé klady a zápory. Budem rád ak tento článok doplníte o svoje poznatky.

Krídla umelých mušiek by som rozdelil z hľadiska materiálu na:

  1. Umelé
  2. Prírodné

 

Umelé krídla mušiek

Umelé materiáli som v istej dobe používal pri viazaní potočníkov a ich zložených krídel. Na obrázku vidíte jeden materiál, ktorý som si kúpil asi pred 10 rokmi. Jeho jemnosť a štruktúra ma donútila tento materiál použiť iba na zložené krídla potočníkov a zárodky krídel nýmf.

Umelý materiál na krýdla mušiek

Umelý materiál na krýdla mušiek.

 

Podľa mňa jeho základným problémom je, že vo vode vôbec nepracuje a pri zlom umiestení mušky v krabičke dochádza k jeho nenávratnému ohnutiu a to ma prinútilo upustiť od neho. Možno sa však nájdu viazači, ktorý s ním vedia pracovať.

Prírodný materiál - perie

Ich použitie je asi najčastejšie a preto si jednotlivé varianty popíšeme tak ako ich vidím ja.

Krídla s výrezov letiek

Muska z letiek bažanta

Tento typ krídel je asi najkrajší, lebo tvar mušky pekne imituje živú mušku a dovolím si tvrdiť, že v rokoch, keď som začínal s muškárením som azda ani iné krídla na mokré mušky nepoužíval. Pri výrobe týchto krídel potrebujeme ľavé a práve letkové perie napr. bažanta.

Letky krídel z bažanta

Preto ľavé aj práve, aby výsledný tvar po zložení krídel pripomínal písmeno V. Vo svojich začiatkoch som s týmito krídlami mal jeden problém a to ako ich naviazať na mušku, bez toho aby sa rozpadli. Jedným riešením v tej dobe bolo použiť Akutol – spray na rany a z vnútornej strany (tá svetlejšia) zastriekať letkové krídlo a počkať cca 3 minúty. Spray zaschol a vytvoril takú tenkú nepremokavú vrstvu, ktorá jednotlivé články krídla držala pekne po kope. Krídlo nebolo tvrdé a po čase sa vo vode normálne pekne rozpadlo.
Ďalším z pokusov ako fixovať krídlo bolo naniesť na vnútornú stranu lak, ktorý bol hodne rozriedený. Takéto krídlo následne po zaschnutí a narezaní jednotlivých párov bolo treba zviazať, tak aby sa dosiahla tenká časť , ktorá sa pripevňuje na háčik.

Hotové krídla z letiek bažanta

Môj technologický postup bol nasledovný: Po nalakovaní a zaschnutí párov letiek som si narezal jednotlivé časti. Potom som ich vzhľadom na farbu popároval a jemnou niťou na konci zviazal. Tesne pred tým ako som použil niť na stiahnutie som konček krídla pretrel lakom, aby mi zaschnutý lak povolil. Na obrázku vidíte vyrobené krídla. Majú asi 10 rokov. Tento spôsob ako vám opisujem bol mojím spôsobom, ale tu určite narazím na proti-názor, že sa to tak nerobí. Hodne viazačov, používa kvalitné materiály a pri týchto krídlach je kvalita spojená s vekom vtáka. Čím starší bažant, tým lepšie držia jednotlivé časti vlákien. Neviem, či nezohráva v kvalite aj ročné obdobie, kedy bol napr. bažant ulovený. Záverom teda treba povedať, že niektorý viazači nijak nefixujú letkové krídla ale ich hneď naviažu.
Pozitíva: pekný vzhľad, celková silueta
Negatíva: krídla sa pomerne rýchlo rozpadnú a krása mušky sa vytratí – nie však jej účinnosť na ryby. Pri mojej metóde dosť veľká prácnosť. Krídla som si chystal vopred a mal som ich narobených hodne.

 

Krídla s chrbta bažanta

Krídla chrbát bažanta

Krídla umelej mušky z pierok bažanta

Pierka chrbát bažanta

Pierka chrbát bažanta tvar V

Pierka z chrbátu bažanta


Tieto krídla mám rád, pretože sa viažu rýchlo, sú pekné a prakticky nezničiteľné. Niekto namieta, že ten kosierik, ktorý drží jednotlivé vlákna je tvrdý. Krídla vo vode podľa mňa krásne pulzujú a pre mňa je táto varianta viazania krídel mokrých mušiek najlepšia.
Pozitíva: malá prácnosť
Negatíva: možno tvrdosť materiálu pri zlom výbere pierok

 

Krídla z CDC

Krýdla mušky z CDC

Krídla mušky z CDC

CDC materiál

CDC materiál


CDC materiál je skvelý ale na krídla mokrých mušiek som ho začal používať, až keď som spoznal CORTona. Viazanie s týmto materiálom ide ľahko a krídla sú hotové raz-dva. Tvar písmena V s ním však nedosiahnete resp. áno ale nie je to potrebné. CDC vo vode krásne pulzuje. Mne však chýba tá farebná rozmanitosť . CDC nemá tie fliačky a jednotlivé odtiene, ktoré napr. pri muške Marcovke chceme dosiahnuť. Tento efekt sa viazači snažia dobehnúť vkladaním nejakých reflexných vlákien do krídla z CDC.

Pozitíva: malá prácnosť , prirodzené chovanie mušky vo vode, účinnosť mušky
Negatíva: perie je monotónnej farby a nemá po sebe odtiene napr. ako bažant

 

Krídla zo slamy

Krídla mušky zo slamy

Krídla mušky zo slamy

Slama na výrobu krídel

Slama na výrobu krídel

 

Krídla zo slamy vyzerajú na umelej muške po naviazaní asi najškaredšie. Slama je tvrdá a chaoticky usporiadaná. Skúste však túto mušku namočiť do vody. Slama úplne zvláčnie a dovolím si povedať, že krídla vyzerajú vo vode najrealistickejšie. Podľa mňa so slamou budem ešte experimentovať a to asi tak, že ju budem kombinovať s CDC a reflexnými vláknami. Nezatracoval by som tento materiál!

Pozitíva: po namočení chytí krídlo priesvitnosť a slama ukáže svoje článkovanie
Negatíva: Nedosiahnete tvar písmena V

 

Tak a teraz viete ako to robím ja. Som si istý, že k tomuto článku viete doplniť veľa vecí a rovnako som si istý, že s niektorými časťami nebudete súhlasiť. Nebojte sa prejaviť názor a navrhnúť mi doplnenie článku vašimi názormi a postupmi.


Podobné články ako je tento sa rybársky portĺ srzkysuca.sk rozhod oceniť Fimovou novinkou - Muškárenie Slovinsko 2012 - Belly boat

 

Думаю, товарищ фельдмаршал, что "скачать фильм чужой фильмы"Ханой подходящее место для "косы плетение видео скачать"того, чтобы его обезвредить, сказал "скачать майнкрафт лаунчер пиратский"полковник Иван Иванович.

Гасси Финк-Ноттла, "Мазила фаерфокс скачать бесплатно последняя версия"разрази меня гром.

ПРЕДВЕСТИЕ СМЕРТИ Солнце уже "Ключ для sims 3 pets"склонялось к западу, когда "преступление и наказание книга"мы покинули индейский лагерь.

Надо "скачать песни моя любовь"подождать, любовь того стоит.

только и "скачать фильмы о великой отечественно войне"слышно было, громко тикающие часы и "игры разгадывать тайны"шорох бумаг.

Я не заключаю сделок с "картинки крутые скачать"блудницами, особенно когда речь идет о традициях нашего рода.

Čítať 6128 krát Naposledy zmenené sobota, 22 jún 2013 13:32

Media