Ako som sa stal Guiderom – sprievodcom

48 cm Pstruh potočný 48 cm Pstruh potočný ulovil CORTone

Názov článku som hádam trafil a CORTone nebude namietať, že sa nejak vychvaľujem. Na rieku Váh chodím rád, pretože to je rieka s prívlastkom slovenská big river. Na tejto rieke začali pod vedením Albína Koyša moje skúsenosti s veľkými rybami na umelú mušku. V mojich muškárskych začiatkoch prevládal lov na mokrú muchu . Aj táto rybačka začala u mňa mokrými muchami. Poďme ale pekne po poriadku aby sme zachytili všetko.

23. 4. 2012 – 17:00 Deň s prívlastkom „admin ty si ale lenivec" Áno tak nejak vyzerá moja krabica, v ktorej je už len pár mojich múch. Spolieham sa na Jana Táboreckého , ale nestačí to a tak sadám za zverák a idem niečo upatlať. Vybaľujem krabice s materiálom a na stole začína vznikať fajný bodrel. Ruky sa mi trasú ale viažem a po nejakom čase mám na stole 4 mokré muchy a dve nymfy. Des, ale tak mi treba. V kútiku duše idem na www.srzkysuca.sk do časti Pokec s otázkou: CORTone PREDÁŠ mi nejaké muchy. CORTone na pokeci nebol ale na druhý deň sa dozvedám strašnú odpoveď . „Nie nedám a ani nepredám. Dám ti až vtedy ak začneš viazať. „

Viazací neporiadok

Adminové viazanie v kancli

 

 

24. 4. 2012 – 7:00 Deti som umiestnil do školy a škôlky. Cestou mi už zvonia chalani, že už čakajú. Nabaľujeme moje veci do auta a ja schytávam prvú invektívu „to koľko tašiek ešte berieš – už si ako Dušan" No nič pobalené a valíme v zostave CORTon (muškár), Slovlik (prívlač), Admin (muškár) smer Váh. Po krátkom čase registrujem pcsss - plechovkový radler putuje ku mne. Cestá ubieha a časom stojíme pred predajňou rybárskych potrieb Thymallus. Hreje ma pri srdci, že to logo na predajni som navrhoval ja. „Je tu Janči pýtam sa prvého pána v predajni?" V tom sa objaví Jano a srdečné rozhovorí začínajú. Samozrejme nechýba káva tri v jednom a po čase balíček s objednanými suchými muškami. „To len 4 ks Jančí? A čo si myslel, že stihnem viac odpovedal Jano. CORTone dáš mi nejaké ešte keď pochybia? Nie odpovedal CORTon." Úloha Guidera bola teda jasná. Nakúpili sme nejaké tie matroše ešte a kúpili povolenky. Jančiho kalkulačka vzbudila úsmev, keď ju chytil do rúk, ale to je len medzi nami. Jeho kalkulačka ráta dobre a vždy nadelí aj niečo v podobe zarybnenia nad rámec plánovaného. Rozhodne Thymallus predajňa ide vzorom Slovenským predajcom rybárskych potrieb! Kysuca a kysucký rybári nikdy nezabudnú na finančnú pomoc.

Ak nebudú ryby v našich riekach, nebude ani fungovať obchod s rybárskymi potrebami. Smutné je na tom to, že len firma Thymallus verejne informuje koľko je na účte na tom určenom. Ešte raz vďaka!

.... Stojíme na Váhu, obliekame sa a po čase hľadíme z mostu kde je nejaká ryba. Do Slovlika a jeho neskutočných nástrah, ktoré si môžete kúpiť v predajni Thymallus vkladám veľkú nádej. Ono málo kto to vie, ale Slovlik a jeho nástrahy s názvom Slovlikovky sú už na Slovensku pojem.

Prvý do vody vkročil CORTone a jeho francúzska nymfa čľupká v pravidelných intervaloch do vody. V rýchlosti trasúcimi rukami priväzujem svoje, podotýkam vlastnoručne uviazané mokré muchy a ladným krokom vstupujem do rieky Váh. Nado mnou nabroďuje Slovlik. Rybačka začala a po cca 2 hodinách máme všetci svorne krásnu nulu. Iba ja zachraňujem situáciu a vyťahujem na malého strímrika v podobe malej rybky 23 cm potočáka. V tejto časti Váhu chytám nerád a málo a tak sadáme do auta a idem dolu. Tu to všetko začalo a Admin v podobe Guidera prikazuje zastaviť. Slovlikovy ukazujem jamu, kde miestny lovia hlavátky a CORTona beriem zo sebou k mojej povestnej vŕbe. V duchu nadávam, lebo stavebný materiál v podobe panelov je natisnutý až k vode. Veliká hanba. Vŕba je predo mnou a ja nabrodzujem v domnení , že CORTonovi ukážem najlepšie miesto – moju srdcovku. On sa však somár vybral úplne inam. Vŕba nikdy nesklame. Nahadzujem a po chvíli zisťujem, že vŕba sklame. Možno je to aj tým, že som si nenamočil čiapku do vody a tak si neuctil moju rieku Váh. Vždy to tak robím na Váhu.

Ostal som sám a tak prehadzujem na nymfu a idem na miesta, kde sa nedá dobre dostať ak ide veľká voda. Začína pršať a na prstoch sa mi objavujú také biele pásiky, ktoré vznikajú ak sa dlho kúpete. Prehadzujem skvelé miesta a nemám ani záber. Po hodine ma to prestáva baviť a zvažujem návrat na miesto prvého môjho kontaktu s 23 cm pstruhom potočným. Smerujem hore prúdom a brodiac sa stavebným materiálom, ktorý tam zanechali ľudia prichádzam k miestu, kde sa dá dostať len ak je malá voda.  Veľa krát som tam videl zbierať veľké ryby. Vždy som tam pohorel ako fakľa a nikdy som tam nechytil väčšiu rybu ako 30 cm.

Prichádzam k vode a pohľad smerujem na miesto kde mi pred 5 rokmi zbierali lipne. Krúžok a v zapätí ďalší a ďalší. Okamžite zubami odstraňujem celí náväzec vstupujem do rieky a oblúkom nabrodzujem do správnej pozície. Poznám to tam a tak sa nebojím brodiť tak povediac ltt. Ryby krúžkujú a ja dúfam, že tie lipánky ako vravia priatelia z Čiech budú brať moje, teda Janové mušky. Desiatý náhod a stále nič. Mušiek pláva po hladine neskutočné množstvo.

Krúžok ako keď zbiera belica a moja muška končí v rybej papuľke. Úplne profesionálne prisekávam a z mojich úst samovoľné vyštekne „do riti to čo je za ryba" Prút sa ohýba neskutočne, ryba vyráža po prúde hore, v tom sa otáča a ja ju mám možnosť prvý krát vidieť . To sa nedá opísať, čo sa vo mne deje. Je to obrovský pstruh potočný. Veľké červené bodky na mňa svietia. Nie nebojte sa! Vedel som vopred, že tú rybu pustím, hoc by bolo s nej veľa podkovičiek. Takáto ryba na Váhu sa skrátka musí pustiť. Neviem si predstaviť tĺcť ju po hlave. Podoberám ju do svojho podľa mňa veľkého podberáku. Ak by som mal ten klasický taký z pred 20 rokov, viete ten s tým žlto-zeleným sitom, tak ten pstruh by si ho musel obliecť. Rýchlo vybroďujem, vyťahujem ten Android systém Samsung telefón navoľujem fotenie .... baterka. Ten telefón prešiel do nejakého stavu, kedy môžete telefonovať, ale nemôžete fotiť. Smola a tak okamžite nastáva rozlúčka s mojim 44 cm pstruhom potočným.

Nikto mi nebude veriť a tak aj bolo. Ryby krúžkovali na dvoch miestach a ja som mal tušenie, že to nekončí. Volám teda CORTonovi a naj úprimnejším hlasom, akým viem prehovoriť len na manželku oznamujem čo som chytil. Nalieham na CORTona aby prišiel, že sa s ním chcem podeliť o zážitok. Zvláštne ale ja som sa fakt chcel podeliť o zvyšné ryby, ktoré krúžkovali.

Neskutočné a to ma fakt na CORTonovi irituje, že ten chalan mi neveril. Doslovne napíšem, čo mi povedal do telefónu, ktorý bol na pokraji vybitia. „ak chytíš druhú takú rybu zavolaj"

V aute som mal svoju HD kameru ale cesta k nej bola tak na 30 min. Tak čo hovorím si, ak niečo ešte chytím bude to len môj zážitok, ktorý mi nik neväzme. Úprimne ale povedané „sralo" ma, že do galérie nepribudne foto. Nahadzujem a po chvíli opäť malinký krúžok zasekávam a 38 cm pstruh potočný neskutočne vyskakuje ponad hladinu. Riadne som ho pritiahol aby mi nepoplašil tie moje 50 cm zvyšne dva krúžky.

Nevydržal som a telefonujem CORTonovi. Intonácia hlasu bola presne taká istá ako v prvom telefonáte. Konečne mi uveril. Mal som čas kochať sa na vode ako krúžkujú. Jeden krúžok v diaľke proti prúdu ma ale žral. Nabrodil som tam a čakal. Bol som na dostrel. Ryba zakrúžkovala agresívnejšie a ja som mal česť vidieť jej chrbát. Uf to nebol panvičkový a ani pekáčový. To bol minimálne 60 cm pstruh potočný.

Zvláštne ale nedokázal som naň hádzať. Chalani nemali chytené nič a ja som sa cítil už fakt spokojne. Nič iné ma nenapadlo, len poriadne očne zmapovať priestor a čakať na CORTona aby si mohol nahodiť a chytiť rybu práve on. Bol tu ešte Slovlik, ale ten na tomto mieste nemal na prívlač žiadnu šancu. Prepáč Slovlik ja som si myslel, že prídeš s CORTonom!

V tom konečne prichádza CORTon a ja mu presne ukazujem kadiaľ ma nabrodiť. Na prúte sa mu hojdali nymfy. V rýchlosti mu oznamujem čo sa tu deje – bujak neveril mi až ...

Vidíš ten krúžok a tam ten v diaľke tiež? To sú tvoje ryby CORTon. Stále neveril, že čo krúžok to 50 cm pstruh. Ono úprimne ani ja som neveril, že čo krúžok do životná ryba. Vzďaľujem sa od CORTona a pohľadom hľadám ďalšie krúžky.

Priatelia v tom to prišlo!!! CORTon v tej svoje LOOP oranžovej bunde zasekol rybu. Viete čo povedal asi po prvých 30 sekundách boja s rybou? „To nebude veľká ryba" V tom sa však ryba nasrala a CORTonové lakte boli niekde v oblasti jeho očí, pretože tá malá ryba mu vymotala z toho jeho malého navijáku všetku šnúru.

Od tohoto momentu ostal ticho a stal sa z neho rybár . Presne taký rybár, ktorý púšťa ryby späť, aby aj iný mohli zažiť to čo sme prežívali my. Skrátka rybár so srdcom. Tak som ho vnímal ja a neskutočne sa tešil, že kamarát zdoláva fakt veľkú rybu. Ak si myslíte, že už končím, tak som asi v polovici písania.

Takže CORTon navíja a navíja späť backing a šnúru a v tom konečne vidí svoju rybu. Mám pocit, že mu tie tmavé okuliare až nadskočili a v tom sa ryba opäť nasrala a vzduch opäť preťala červená backing šnúra. Opäť navíjanie a súboj vrcholil. „Podober mi ho prosím ťa Admin" toto si presne pamätám a malá groteska začala. Na snáď tretí krát som ho tam nasúkal a potom sme sa fakt tešili obaja. Mal som ohromnú radosť z toho, že som niekomu mohol priniesť takýto zážitok v podobe 45 cm pstruha potočného. CORTon mi poďakoval a bolo vidno, že sa fakt veľmi teší.

45 cm CORTonovo Pstruh potočný

Prvý 45 cm CORTonov Pstruh potočný z Váhu

 

Znovu sme sa postavili k tomu miestu. Krúžky sa už neobjavovali a tak som stredom toku brodil k tomu veľkému pstruhovi. Neviem čím to bolo ale nedalo sa mi akosi dobre hádzať a tak volám CORTona aby prišiel. Šviháme a 10 min nemáme záber. Tu sa moje Guiderstvo skončilo a CORTon sa udomácnil na rieke Váh. CORTon ostáva na mieste a ja smerujem opäť k tomu prvému miestu.

Šialenstvo začalo a CORTon prisekáva mega rybu. Neskutočný boj, nádhera ktorá sa nedá opísať. Ľutujem, že som nemal tú kameru. Priatelia takú rybu som ešte nevidel. Chystám ten svoj rybami napáchnutý a podotýkam mokrý podberák, že ho podoberiem ale CORTon to pokašľal. Ryba sa odopla. Obaja sme ju však videli.

Momentálne prichádzam na to, že neviem kedy chytil CORTon toho 48 cm potočáka, ale priatelia chytil ho, to viem 100%. Ak neveríte máte na to právo, lebo toto zažiť na našej Slovenskej rieke sa už len tak nevidí. Proste deň D a dvaja kingovia na správnom mieste. Nazval by som to hrdo The best off srzkysuca team fly man. Samozrejme tričká sme mali a na tie nové čakáme, lebo zatiaľ máme len bavlníkové semienka od Iča. Každopádne tie tričká prinášajú šťastie, pretože zarobené financie smerujeme do našej milovanej Kysuce. Robíme to preto, aby rieka Kysuca bola plná rýb, ktoré prinesú radosť z lovu aj iným.

48 cm pstruh potočný

48 cm CORTonov Pstruh potočný

 

Stále to neskončilo priatelia ešte chytáme. Nehádžeme hľadáme krúžky. Smerujem ešte vyššie a volám CORTona, že tu niečo krúžkuje. To budú malé ryby hovorí CORTon. CORTon si dáva dole broďáky aby vypudil tie nealko radleriky. Priatelia ja ani neviem, či dokončil potrebu. Skôr si myslím, že to musel predčasne useknúť, pretože krúžok, ktorý urobí snáď väčší čerebľa mi zhltol moju mušku. Nastalo peklo na vode. Moja životná ryba visela na 16 barbles háku. Fakt som sa zľakol. Rozhodne kupujem nový podberák, taký ten drevený s veľkou rúčkou na lososy, pretože CORTon podoberal a fakt mi ten ešte o čosi väčší podberák pripadal smiešne malí. Ozvalo sa ooo ako keď ručí jeleň v lese - proste CORTone podobral krásavca. Premerali sme a 50 cm nabehlo na certifikovanom INA meradle. Vysoká ikernačka putovala do mobilného telefónu v podobe fotky. Čo najskôr sme ju pustili a pravdu povediac už sme tie brutálne ryby brali ako samozrejmosť.

50 cm pstruh potočný

50 cm Adminov pstruh potočný

 

Záver:

Váh toto ti nikdy nezabudneme. Je v tebe desne málo rýb, ale ty si vedel, že my sme tam prišli bez igelitových tašiek a tak si vydal zo seba svoje poklady. Priatelia - Liptáci neberte CHAP ako niečo zlé! Takéto zážitky stoja za to a ja ich doprajem zo srdca každému. My budeme pracovať na Kysuci, vy pracujte na Váhu, Oravci na rieke Orave ... Spoločne to dokážeme a potom priatelia môžeme sami sebe robiť Guiderov - sprievodcov. No a teraz idem poslať 50 € na zarybnenie rieky Kysuce, pretože chcem...

 

 

Thymallus - rybárske potreby

 

Мужчины из рода Перривезеров запечатывали себя в бочонки и в таком виде пытались спуститься по Амазонке.

Я не "Nero mediahome 4 essentials скачать" считаю это выражение вполне точным.

Общество покровительства животных борется как только может за то, чтобы птицу не резали неопытной рукой.

Čítať 11114 krát Naposledy zmenené streda, 07 august 2013 06:22