Pakomáre - jazerné muškárenie

Pakomár dospelý hmyz, kukly a šupka z kukly Pakomár dospelý hmyz, kukly a šupka z kukly The Chironomid

Pakomár (The Chrinomid) je základným zdrojom potravy pre pstruhov žijúcich v jazerách vo vnútrozemí. Hmyz je k dispozícii celoročne v štyroch životných cykloch. Pre rybárov sú zaujímavé tri životné cykly, ale pravé rybie šialenstvo nastáva v okami liahnutia kukly (pupa) na dospelý hmyz. V tomto okamihu sa ryby ukazujú na hladine, pričom vyskakujú alebo robia krúžky.

Pakomárov  životný cyklus

Veľa druhov pakomárov žije v bahnitých častiach jazera. Pakomár uskutočňuje metamorfózu (premenu) vajce, larva, kukla a dospelý hmyz k tomu, aby dokončil svoj životný cyklus.
Hmyz
začne ako vajce, ktoré je položené dospelým lietajúcim hmyzom na hladinu jazera. Vajce klesá k spodnej časti a po krátkej dobe sa zmení na larvu. Larva pakomára se vyznačuje červenou farbou (obsahuje hemoglobín). Larva sa zahrabáva v mäkkom bahne jazera v podobe maličkých trubičiek. Živí sa rozkladajúcimi zbytkami potravy do tej doby, kým príde jej čas zakukliť sa.

Patentka pakomára

Larva - patentka pakomára

Larva - patentka pakomára môže byť nájdená vo farbách červenej alebo zelenej. Larvy pakomárov môžu žiť vo veľmi hlbokej vode s nízkym obsahom kyslíka. Larva pakomára je dôležitý potravinový zdroj pstruhov loviacich v spodnej časti jazera, zvlášť v zimných mesiacoch a skoro na jar, taktiež koniec leta, keď teploty na povrchu jazera príliš stúpnu a pstruh hľadá úkryt v hlbinách.

Pstruh ulovený na patentku

Na obrázku vidieť Pstruha Dúhového s patentou

Keď príde ten správny čas, larva pakomára sa zakuklí. Vhodný čas určuje teplota vody. Larva pakomára sa následne transformuje resp. zakuklí (pupa), rovnako ako húsenica v zámotku (ochranný obal), ktorá sa premení na motýľa. Keď sú kukly plne vyvinuté začnú sa triasť aby sa zbavili svojho ochranného obalu (kukly), stúpajú pritom vo veľkom počte ku hladine aby sa premenili na dospelý hmyz a začali tak cyklus odznova. Tento výstup ku hladine spúšťa chuť pstruhov prijímať potravu. Pstruhy sa budú doslovne prejedať týmito malými kúskami potravy, až budú mať brucho očividne plné.

Pakomár ako kukla

Pakomár ako kukla

Poznáme veľa druhov pakomárov, ale u nás sú najviac rozšírené pakomáre vo farebných odtieňoch:

  • zelená
  • čierna
  • červená
  • hnedá

Odobraté vzorky ukazujú, že zelené pakomáre sú obvykle najmenšie a je ich najviac. Najväčšie pakomáre sú obvykle vo farebných odtieňoch čiernej s červeným nádychom alebo hnedým nádychom. Vyskytujú sa však individuálne zmeny charakteristické pre jednotlivé jazerá.

Farebné kombinácie pakomára

Farebné kombinácie pakomára

Obrázky ukazujú jednotlivé farebné kombinácie pakomárov

Ako rozpoznať liahnutie pakomárov

Ak chceme byť úspešný pri love pstruhov dúhových na jazerách, musíme vedieť rozoznať kedy sa pakomáre začínajú liahnuť. V prvom rade by sme si mali všimnúť priesvitné trubičky na hladine jazera. Je to taká priesvitná šupka podobajúca sa priehľadnej mrkve. Niekedy vidíte práve liahnutie pakomára ako sa vylupuje zo zovretia kukly - šupky ... "a hop už je na vode a suší si krídla"

Narodenie dospelého pakomára

Dospelý pakomár sa objavil z kukly - šupky

Sledujte povrch jazera. Ak stúpa počet videných rýb na povrchu alebo tesne pod povrchom jazera, je to signál rojenia pakomárov. Tak isto lastovičky signalizujú rojenie pakomárov. Vyslovene búchajú do hladiny a vytrhávajú kukly pakomárov z vody.

Stúpanie pstruhov za pakomármi na hladinu

Stúpanie pstruhov za pakomármi na hladinu - kruhy na hladine

Rojenie pakomárov sa začína vyskytovať týždeň až dva týždne po zmiznutí ľadu. Keď jar postupne nadobúda na sile a teplota vody stúpa, začínajú sa aj viac rojiť pakomáre. Rojenie pakomárov môžeme pozorovať v malých množstvách až do neskorej zimy. Spravidla koniec rojenia nastáva až keď jazero zamrzne.

Technika lovu muškarením

Tento pre ryby vzrušujúci zdroj potravy môžme napodobniť viacerými spôsobmi. Ako prvé uvediem lov na plávajúcu šnúru s indikátorom v podobe dobre plávajúcej mušky. Napodobňujeme tak vzor pakomára plávajúci tesne pod povrchom jazera. Suchá muška plní aj ďalšiu funkciu a tou je spúšťač záberu. Jemným potiahnutím vytvára záchvev na hladine a tým láka rybiu zvedavosť. Podobne ako keď hodíte malý kamienok z mostu a ryba intuitívne príde na toto miesto. Ako sezóna postupuje ryby sa sťahujú do hlbšej vody a my musíme zmeniť taktiku lovu. Nezabudnite aj na spomenutú časť, kedy ryba aj v lete hľadá chladnejšie miesta hlboko na dne. Ak sú ryby na dne resp. hlbšie v stĺpci vody použijeme potápavú šnúru, aby sme sa dostali s muškami hlbšie. Niekedy sa stáva, že dlho hľadáme správnu hĺbku vody. Je potrebné si rátať po dopade šnúry a tým získať predstavu kde ryby lovia. Pokiaľ prepadáte zúfalstvu, že váš kolega ťahá rybu za rybou, obetujte čas a sledujte jeho techniku priťahovania mušiek. Kedy začne priťahovať - získate tak indície pre úspešný lov. Ak teda dostanete mušky na dno jazera, len veľmi pomaly poťahujte a hlavne nestrácajte kontakt s muškami. Týmto spôsobom napodobňujeme výstup kukly k hladine. Táto metóda resp. spôsob lovu je vzrušujúci, pretože pstruh dokáže veľmi tvrdo buchnúť do prútu. Ďalšia technika je použiť plávajúcu šnúru bez plaváka (bez plávajúcej mušky) a snažiť sa hádzať čo najďalej. Následne nechať vyklesať mušky do požadovanej hĺbky a začať veľmi jemno priťahovať. Táto technika sa používa pri sporadickejšom love pstruhov na hladine resp. tesne pod ňou.

Viazanie pakomárov

Nechcem tu písať o tom čo platí mne, ale spomeniem čo som čítal resp. počul. Rojenie pakomárov býva spravidla dosť intenzívne a preto sa naskytá otázka, ako dosiahnuť aby práve toho nášho pakomára zobral pstruh? Vrele odporúčam použiť strieborný, červený materiál so schopnosťou odrážať svetlo. Strieborný drôtik, lamentku, niečo čo spôsobuje záblesk svetla. Červený napodobňuje hemoglobín, ktorý bol objavený vo veľa druhov pakomárov. Keď pakomár stúpa ku povrchu v jeho častiach tela sa hromadí vzduch k tomu, aby mohol vyplávať. Vzduch uväznený v jeho telesných častiach vyzerá ako striebro. Preto odporúčam použiť strieborné materiály - dodá to vzoru realizmus.

Vzduch uväznený v členitostiach tela pakomára

Vzduch uväznený v členitostiach tela pakomára

Čítať 9207 krát Naposledy zmenené nedeľa, 24 november 2013 22:31