Ako začať s feedrom

V poslednom čase sa medzi rybármi často skloňuje slovo feeder, no mnohí stále nevedia, čo sa za týmto čarovným slovom skrýva. Ak patríte medzi rybárov, ktorí chodia k vode s dvoma prútmi, jedným pohárom zaváranej kukurice a sáčkom ovsených vločiek, skúsim vás v tomto článku presvedčiť o kvalitách feedrového lovu.

Určite sa mnohým z vás stalo to, čo mne. Chcel som si poriadne zachytať, ale ako na potvoru celý deň nič nezabralo.

Samozrejme, že som mal nahodené na ťažko a udicu som mal zostrojenú spôsobom, aký som odpozoroval od iných rybárov, teda dva prúty s navijákmi, vlasec, dva náväzce s jednoduchými háčikmi na každom prúte a na háčiku kukuricu. Aby som dokázal nahodiť čo najďalej, tak som nepoužil krmivo. Takéto zostrojenie udice je vhodné akurát tak na relax, keď sa chceme popri rybačke ešte aj opaľovať, prípadne hrať s kolegami rybármi rôzne spoločenské hry, alebo inak tráviť dlhý, bezzáberový čas. Lov na feeder je však o niečom úplne inom. Pri tomto love sa veľakrát ani nestihnete pozrieť na hodinky a keď sa vám minú posledné kostné červy zistíte, že ste lovili vkuse 8 hodín a vám sa to zdalo ako krátka chvíľa.

Feeder

 

Ak teda chcete skutočne uloviť veľa rýb a na rybačku ste si vyčlenili zo svojho času len pár hodín, feeder by mohol byť práve to, čo uspokojí vašu rybársku vášeň.

 

ČO TREBA UROBIŤ AKO PRVÉ....

Ak neradi skúšate nové veci a veríte len tým svojím, desaťročiami "osvedčeným" metódam, v prvom rade sa musíte vzdať vašich starých zásad. Chcete predsa chytať ryby a nie sledovať vlnky na hladine. Zbavte sa hlavne týchto nasledovných zlých návykov, ktoré si rybári odovzdávajú z pokolenia na pokolenie:

Feeder - nové produkty

 

  • "pri love treba nahadzovať čo najďalej". Zle! Vôbec nie je pravda, že ryby sa zdržujú čo najďalej od brehu. Pri hľadaní potravy ryba prehľadáva celé dno a zvykne sa zastaviť na atraktívnom mieste. Atraktívne miesto je pre rybu také, kde má dostatok potravy a necíti sa ohrozená. Aké už môže byť pre rybu atraktívne miesto 80m od brehu, kde každú chvíľu s rachotom dopadne olovo s tvrdou hrčou krmiva, ktoré aj po troch hodinách ešte vytiahneme prilepené na olovku. Základ je nájsť dobré lovné miesto, trebárs aj 3 m od brehu.
  • "treba čo najviac kŕmiť". Pri love na feeder sa používa systém presných malých kŕmnych dávok, takže sa ryba bude držať na lovnom mieste, bude zbierať aj návnadu, avšak sa nezasýti. Bližšie o kŕmení si prečítate v inej časti tohto článku.
  • "záber sa musí prejaviť razantne". Omyl! Ryba je veľmi prefíkaná a keby ste ju mali možnosť sledovať pod vodou zistíte, že väčšie ryby najskôr nástrahu párkrát vezmú do papuľky a keď necítia nebezpečenstvo, nástrahu aj s háčikom prehltnú.

 

Pri love na feeder dokážete spozorovať chvením špičky už aj to ochutnávanie nástrahy, takže budete mať omnoho viac záberov, ako klasickým spôsobom!

 

AKÉ POUŽIŤ RYBÁRSKE NÁRADIE ?

Vráťme sa teraz k samotnému výberu náradia. Skúste si zo svojho rozpočtu vyčleniť minimálne 80 €. Dôležitá je hlavne kúpa špeciálneho feedrového prútu. Na tento lov nemôžete použiť svoje staré prúty a môžete zabudnúť aj na klasické signálky (policajtov). Odteraz budete zábery sledovať len pomocou chvenia a ohýbania špičky prútu. Pri kúpe prútu si všímajte hlavne jeho pevnosť, keďže ide o jemné náradie. Priemerné winklepickerové prúty stoja od 30 € do 200€ a sú v porovnaní s feedrovými prútmi ľahšie a jemnejšie. Tieto prúty sú vhodné na malé vodné nádrže a na malé riečky, kde nepotrebujete ďaleko nahadzovať. Sú kratšie ako ich väčší bratia, takže majú aj menšiu transportnú dĺžku, ktorá býva tiež rozhodujúcim faktorom pri kúpe prútu. Winklepickerový prút môže dobre poslúžiť všetkým tým, ktorí si chcú tento spôsob lovu len vyskúšať a pri tom neinvestovať veľa do náradia.

 

Feedrové prúty sú pevnejšie, dlhšie ale aj drahšie. Cena sa pohybuje v rozmedzí od 30 - 100€.

 

Sú určené na lov rýb na väčších nádržiach, kde sa počíta buď s ďalekým nahadzovaním alebo s väčším úlovkom. Feedrové aj winklepickerové prúty sa predávajú s náhradnými špičkami rôznej tvrdosti. Zámerne neuvádzam žiadne značky prútov, pretože dobrý prút, nielen feedrový, nájdete u každého výrobcu a bolo by nefér preferovať iba jedného. Pri výbere dobrého feedrového prútu by vám mal pomôcť predavač v obchode. Sám som sa však stretol s neznalosťou predavačov a o týchto prútoch mi vedeli povedať len toľko, že majú vymeniteľné špičky a chytajú sa s tým malé ryby. Ak sa stretnete s takýmto prístupom, odporúčam vám obrátiť sa na Internet, kde sa v diskusnom fóre "feeder" môžete s inými rybármi poradiť. Feedrový prút by sme mali, ale to nie je všetko, čo potrebujete.

 

Ďalším dôležitým článkom celej udice je kvalitný naviják s citlivou brzdou. Tu môžete využiť aj nejaký svoj naviják, nemusíte si kupovať nový, špeciálne pre feeder. Doporučujem naviják o veľkosti 30 - 50, čiže by sa dalo povedať, že pri love na feeder sa dá s úspechom použiť naviják určený na prívlač. Vôbec nedoporučujem väčšie navijáky ako 50, pretože sú úplne zbytočné a navyše ťažké. Ako som spomenul, brzda je veľmi dôležitá. Predstavte si, že máte také jemné náradie a na druhej strane máte bojovníka, ktorý sa vám v žiadnom prípade nechce ukázať a vy sa s ním musíte preťahovať a tlmiť jeho prudké výpady. V takýchto situáciách zistíte, aké výhody má kvalitné náradie. Ak už teda máte aj prút, aj naviják, navinieme na cievku vlasec.

 

Pri tomto spôsobe lovu sa používa tenký a pevný vlasec, ktorý má malú prieťažnosť. Ak by ste použili príliš pružný vlasec, zábery by sa ťažšie identifikovali. Doteraz ste boli zvyknutí používať vlasce o priemere 0,30 mm, takže použitie vlasca o priemere 0,14 - 0,18 mm vám môže spôsobiť menší šok, môžete však byť bez obáv. Aj na takýchto tenkých vlascoch sa totiž dajú vytiahnuť veľké ryby. Viac sa dozviete čoskoro v pokračovaní tohto dielu.

Ladislav Hlatky

team GARANTBAITS

 

Он был подавлен, уничтожен и уже не мог идти дальше.

У незнакомки были темные волосы и большие "Организация бухгалтерского учёта в ИД 'Питер'" темные глаза; одета она была несколько необычно.

Я бросился по нему, боясь, что он исчезнет.

Куда именно "Финансовые вложения" уходит вся эта вода, не совсем понятно.

Даже не представляю, где искать.

Вьючные лошади вырвали "Экономическая сущность оборотных активов как объектов бухгалтерского учета" у наемников поводья и неслись вперед широким фронтом.

Čítať 11914 krát Naposledy zmenené piatok, 28 jún 2013 03:58