Mokrá muška na stojatej vode

 

Bol krásny letný deň. Pofukoval silnejší vetrík a na hladine sa tvorili vlny. Ryby mi krásne brali a vtom sa pri mne zastavil kolega muškár s otázkou na čo chytám? Odpovedal som na mokrú muchu a ukázal som mu konkrétne vzory. Udivene na mňa pozeral a neveril vlastným očiam. Vtom som si spomenul ako som kedysi ja stál na brehu jazera a vedľa chytal starší pán. Ja som neúspešne skúšal pakomáre a on vedľa mňa chytal rybu za rybou. Po otázke na čo chytá odpovedal na chlpavku, mokrú muchu.

Je to už  sedem rokov nazad, kedy som sa o mokré muchy na stojákoch začal viac zaujímať. Za ten čas som si nemohol nevšimnúť, že na Slovensku je mokrá mucha na stojákoch využívaná len minimálne napriek tomu, že vie byť mimoriadne účinná. Práve začiatky jazerného muškárenia v podobe lovu z lode(tzv. loch style) sú s mokrými muchami úzko späté.

V tomto článku by som preto rád predstavil a popísal zopár konkrétnych vzorov, ktoré na stojákoch rád používam. Bude sa jednať o niekoľko klasík, ktoré mi fungovali na našich vodách, ako aj rôzne vymyslené vzory, ku ktorým som sa dostal skúšaním, alebo mi ich poradili muškári pri vode. Viazacie materiáli, ktoré budem pri muchách spomínať nemusia vždy zodpovedať pôvodným klasikám za čo sa vopred ospravedlňujem. J

 

Ako prvý vzor by som rád uviedol moju najobľúbenejšiu mokrú muchu vôbec. Na Slovensku ju často voláme Vojačik. V originálnom názve sa volá Soldier Palmer. Viažem ho s tagom a telíčkom z červenej vlny(nahrádzam aj s SLF). Telíčko potom prekrúžkujem kosierikom z hrdzavej sliepky a spevním medeným drôtikom.  Robím ju hlavne vo veľkostiach 10 a 12.

soldierpalmer

Ak doplníme mudlerovú hlavičku bude sa jednať o tzv. Soldier Palmer Mudler.

soldierpalmermudler

Tieto dve mušky používam od apríla po september, keď sa počas slnečných dní objavia na hladine veľké vlny. Volím zostavu o dĺžke cca 5 metrov rovnomerne rozdelenú, kde Soldier Palmer Mudler ide na vrchný príves, Soldier Palmer na spodný a ako koncovú muchu dávam škoricový goldík, alebo nejakú prirodzenú lurku.

skoricovygoldik

Mušky vodím na plávajúcej šnúre tak, že ich nechám vyklesať a začnem sťahovať. Sťahujem buď dvoma krátkymi a rýchlejšími poskokmi a pauzou, alebo pomalým a súvislými ťahmi cca 30 cm dlhými. O týchto muškách sa v literatúre píše, že imitujú potočníka, no osobne myslím, že pstruhy pod ňou môžu vidieť malú rybku nakoľko perie zo sliepky pekne pracuje. Ak rybu nezaujmú priamo tieto vzory je dobré skúsiť, hlavne počas jasne slnečných dní aj mušku s názvom Wickham palmer.

wickham palmer

Túto mušku viažem s červeným tipom, zlatým telíčkom krúžkovaným kosierikom zo sliepky a medeným drôtikom. Sťahujem ju podobne ako soldierov.

 

Ďalšou klasickou mokrou muškou, ktorá je účinnou obzvlášť na pstruha potočného je Zulu.

zulu

Viažem ju vo veľkost 12-16 s červeným tagom z vlny(nahrádzam aj s SLF, alebo s marabu), telíčkom z čierneho tuleňa prekrúžkované kosierikom z čiernej sliepky a striebornou lametkou. Túto mušku najčastejšie používam na strednom prívese na plávajúcej alebo intermediálnej šnúre. Dá sa ale použiť aj na vrchnom, aj ako koncová. Vodím ju veľmi pomalými ťahmi cca 10 cm s pauzami, úplne staticky nechám unášať vlnami, alebo rýchlejšími poskokmi po cca 20 cm. Používam ju pri menších vlnách od júna do septembra. Obzvlášť účinná vie byť v kalnej alebo naopak úplne čírej vode. Imitovať by nemala zrejme nič konkrétne, je to všeobecný vzor  využívajúci na pstruha dobrú farebnú kombináciu,  pod ktorou môže vidieť napríklad rôzne druhy suchozemského hmyzu. Treba ešte dodať, že táto muška je veľmi účinná aj na jalce.

pp

 

Zaujímavou muškou z klasických je Black Pennel, ktorá by mala napodobovať kuklu pakomára. Považuje sa však aj za imitáciu dospelých pakomárov a suchozemského hmyzu. Od toho sa odvíja aj jej najčastejšie použitie. Používam ju na hornom prívese na plávajúcej šnúre, keď sú mierne vlnky a roji sa pakomár.

blackpennel

Sťahujem ju podobne ako pakomáre, teda čo najpomalšie, prípadne nechať unášať. Najlepšie mi funguje v mesiacoch máj až júl. Viažem ju vo veľkosti 10-14 so šťetami z hrudných pierok bažanta(v orginále je chvostové perie zlatého bažanta). Telíčko je z čierneho tuleňa, krúžkované striebornou lametkou a nožičkami z čiernej sliepky(dobrá alternatíva je aj perie z perličky).

 

Z kategórie čiernych mokrých múch treba spomenúť Kate Mc”Leren ktorá je efektívna vo vrchných partiách vody, keď sú vlny. Dávam ju na vrchný príves, hlavne v letných mesiacoch a sťahujem ju veľmi pomaly, alebo nechám unášať.

katemclaren

Viažem ju vo veľkostiach od 10-16. Štety jej robím zo žltých pierok papagája, telíčko z čierneho tuleňa krúžkované čiernym kosierikom sliepky a striebornou niťou. Nožičky vyviažem z hrdzavej sliepky.

 

Z klasických vzorov mokrých múch nemožno zabudnúť na Bibio. Táto muška sa viaže v obrovskom množstve variantov a môže imitovať všeličo od rôznych chrobákov, až po dospelé pakomáre. Opísať spôsoby lovu týmito muchami je asi najzložitejšie. Vo všeobecnosti sa mi muška najviac osvedčila do maximálne jedného metra pod hladinou. Používam ju od mája až po september, ale najúčinnejšia je v auguste pri miernych vlnkách. Zo spôsobov ktoré rád používam spomeniem tri mnou najpoužívanejšie. Prvým je, že mušku primastím a ako samostatnú ju nahodím na asi 2-3metrovom nadvezci. Chvíľku počkám, či ryba nezaberie už na hladine a začnem pomaličky sťahovať ako pakomáre. Druhý dobrý spôsob je namastiť nadvezec dlhý asi 2,5 metra, aby mušky neklesali hlbšie ako ryby zbierajú a v danej úrovni sa udržali. Tu používam tandem dvoch variantov bibio, šedú hore a čiernu ako koncovú.

bibioblack

bibiogrey

Takto ich nechám voľne unášať po vlnkách a len došponovávam šnúru. Tretí spôsob, ktorý s bibiom často používam je “polopradelná“ šnúra. Na konci asi 3-4 metrovej zostavy dám dobre namastený suchý palmer a na prívesy bibia. Vediem ich staticky, pokiaľ mi bibia nepritopia koncový palmer a potom doťahujem po cca 10cm pomalých ťahoch až k prútu. Vo všeobecnosti sa ale bibio dá použiť aj ako univerzálna mucha na niektorom prívese pri rôznych iných zostavách, ktoré sa vodia staticky alebo pomaly. Klasický variant viažem s telíčkom z čierneho a tmavo červeného(alebo skôr bordového) tuleňa krúžkované čiernym kosierikom zo sliepky a zlatou niťou(alebo drôtikom). Najčastejšími veľkosťami sú 12-16.

 

Ďalšou klasikou je letná mokrá mucha Invica viažem ju vo veľkostiach 10-16. Štety robím zo žltého papagája, telíčko zo žltého tuleňa, krúžkované hnedým kosierikom zo sliepky a zlatou niťou. Krídlo dávam z chvostového pera sliepky bažanta a nožičky zo sojky.

invica

Muška je najúčinnejšia keď sa rojí potočník. Aj samotný vzor by mal predstavovať kuklu potočníka. Umiestňujem ju na horný príves na plávajúcej šnúre a pomaly sťahujem po cca 10 cm ťahoch s pauzami. Veľmi dobre sa kombinuje s kuklami potočníkov, PTN nymfami, ale aj iné.

 

Popri muche Invica treba spomenúť aj jej variantu s telíčkom zo striebornej lametky Silver Invica, ktorá môže imitovať malé rybky.

silver invica

Túto variantu často kombinujem s muškou pripomínajúcou klasickú mokrú muchu Butcher, ktorá má veľké množstvo variantov. Svoju variantu Butchera viažem s chvostom z červených pierok z papagája, telíčkom zo striebornej lametky, krídlom z modrých pierok papagája a nožičkami z čierneho peria sliepky.

butchervar

Tieto typy mušiek je treba poriadne oživiť Asi najefektívnejšie sú dva rýchlejšie poskoky cca 20 cm a po nich pauza. Dajú sa vodiť na rôznych šnúrach, podľa toho kde ryby lovia. Sú vhodné v momentoch keď pstruhy lovia malé rybky, čo v závislosti od lokality môže byť celoročne. Tieto muchy dobre fungujú aj na bolene.

 

Poslednou klasickou mokrou muchou, ktorú by som chcel spomenúť je Black and peacock spider, ktorú využívam hlavne v studenej vode, no vie byť úspešná počas celého roka. Sťahujem ju veľmi pomaly, alebo staticky.

black and peacock spider

Viažem ju vo veľkostiach 14-18 s telíčkom z páva krúžkované medeným drôtikom a nožičkami zo sliepky. Je to taký univerzálny drobec.

 

Podobne ako u lúr aj mokré muchy môžu útočiť na dravosť rýb. Na nasadené, ale aj staré ryby v lete veľmi dobre funguje Oranžová mokrá mucha.

oranzova

Viažem ju vo veľkosti 10-14 s telíčkom z oranžoveho syntetického dabingu a nožičkami z oranžového grizly pierka z kohúta, telíčko krúžkujem medeným drôtikom. Viesť sa dá prakticky všeliak od pomalého až po rýchle sťahovanie. Podobne ako oranžová lura, dá sa použiť aj ako atraktor na vrchný príves k iným mokrým muchám alebo nymfám. Vediem ju na plávajúcej alebo intermediálnej šnúre. U nasadených rýb ju používam v druhom kole, keď ryby prestanú reagovať na lury. Na stredný príves dávam mokrú mušku z káčera.

palmerkacer

Viažem ju vo veľkosti 10-12 a štety robím z hrudných pierok káčera, telíčko z bieleho zajaca krúžkované bielym kosierikom zo sliepky a medeným drôtikom. Krídlo a nožičky robím opäť z hrudných pierok káčera. Ako koncovú muchu dávam neutrálnu čiernu alebo hnedú lurku. Túto zostavu potom sťahujem na intermediálnej šnúre tak, že si prút vložím pod plece a oboma rukami pomaly a súvisle sťahujem asi po cca 5 cm ťahoch bez prestávok. Touto metódou sa dajú nasadené dúhaky veľmi často oklamať aj keď na lury už nereagujú a nymfy sa ešte nenaučili zbierať.

pd1

 

Keď na túto zostavu ryby nereagujú, tak mokré mušky obmením za iné dve. 

mokra cock de leon

Prvú viažem vo veľkosti 10 so štetami s cock de leon, telíčkom z šedého zajaca krúžkované medeným drôtikom a krídlom a nožičkami z cock de leon. Táto muška dobre funguje aj na staršie ryby hlavne v apríli a máji.

zelenypalmer

Druhú viažem s červeným tipom z nite alebo dabingu, telíčkom z charterouse spectra dabingu krúžkované zeleným kosierikom z kohúta a medeným drôtikom. Túto mušku viažem vo veľkostiach 10-14 a je úspešná celoročne. Sťahujem ju na plávajúcej alebo intermediálnej šnúre čo najpomalšie, alebo staticky len doťahovaním šnúry.

 

Ako poslednú by som rád spomenul nie jednu konkrétnu ale celú skupinu drobných mokrých múch.

minimokre

Tieto drobce sú viazané na háčikoch 16-18 a sú vhodné od júna po september, keď pofukuje vetrík, ryby budia dojem, že sú neaktívne a plávajú niekde pod hladinou. Najlepšie sa mi osvedčili vo dvojici na plávajúcej šnúre. Vodím ich skôr staticky, alebo ako pakomáre. Musím spomenúť, že toto je z mokrých mušiek skupina na ktorú ma naviedli kamaráti a po experimentovaní s nimi im nemožno uprieť efektívnosť. Je to taká skupinka múch ktorá vie zachrániť od nuly. J

 pd2

Na záver by som rád povedal, že som iste nespomenul ani len polovičku klasických mokrých múch a ich variantov, ktoré sa používajú vo svete. Snažil som sa skôr o urobenie akéhosi prehľadu múch, ktoré na Slovensku fungujú. Pevne verím, že sa mi niečo také podarilo a mokré mušky nebudú na jazerách až tak výnimočné. Na záver pridávam do galérie ešte pár overených vzorov.

 

 

Čítať 22999 krát Naposledy zmenené utorok, 10 január 2012 17:13