Test háčikov Mart KOVO

Súvisiace položky (podľa značky)

V polke septembra sa stretávam s Kysučanmi na Turci. Muro mi dáva niekoľko vzoriek háčikov českého výrobcu M-art kovo.

O tejto značke som sa prvýkrát dopočul asi pred rokom, keď bol uverejnený na českom muškárskom serveri zaujímavý článok o výrobe háčikov. Z rôznych druhov ktoré mi Muro dal si nechávam strímrové (620.9 veľkosť 10), krivákové (812.4 veľkosť 14) a pár kusov jigových (jig 920) a zvyšok posúvam Vladovi. Všetky háčiky sú bez protihrotu a som zvedavý čo sú zač.
Čierna lúraČierna lúra

Kvôli nedostatku času som mal možnosť otestovať háčiky až koncom októbra. Naviazal som niekoľko strímrov a goldheadov a hajde na Turiec. Rybky išli, väčšinou potočáky a strímre držali dobre, ryba sem tam spadla ale bolo to v pohode. Porovnateľné s ostatnými háčikmi. Na nymfy to moc nešlo, a keď sa aj zavesil lipeň, bolo to na nesprávnu muchu.

Druhý testing, zase Turiec a tentokrát dúhaky a potočáky. Strímre držali fest dobre, až som bol prekvapený, keď mi spadla len jedna ryba. Nymfy boli taktiež super, ryba nepadala.

Po pár vychádzkach som mal z háčikov pozitívne dojmy a myslel som, že sa našla cenovo výhodná a kvalitná značka. A jednoducho dostupná od susedov. Lenže...

Posledný novembrový víkend sme podnikli výlet do Česka na nádrž Jestřabice. Samozrejme som sa chystal vyskúšať aj lury na M-artoch. A tak v piatok poobede naväzujem montanu a po pár hodoch mám záber, prisekávam a dno pekne drží. Po chvíľke márnej snahy o neurvanie celého nadväzca skúšam čo vydrží 18tka Raptor. Zrazu zachytené povoľuje, vidím že obe lury sú tam a teším sa že nemusím preväzovať. Až keď kuknem na koncovú muchu, vidím že háčik je zlomený. No čo, stane sa aj pri drahších a známejších Japoncoch...

Nasledujúci deň sa mi však rovnaká vec stane s ďalšími dvoma testermi a to mi stačí aby som prestal týmto strímrovým hákom dôverovať. Ďalej chytám už len na overené hayabushe, hanáky a awa-shimu a neni problém.

Takže na záver by sa patrilo krátke subjektívne zhodnotenie...

Ja osobne sa určite nestanem pravidelným odberateľom týchto háčikov. Je pravda, že cena je veľmi sympatická ale neviem či sa oplatí viazať na niečo, čo sa bude pri uviaznutí v prekážke a následnej snahe o vyslobodenie muchy lámať. Keď 18tka silon vydrží a háčik nie, asi je niečo zle. Zistiť či by háčik nezlomila/neohla väčšia ryba sa mi nepodarilo, chytené ryby mali všetky do 35 cm. Na druhej strane musím povedať, že chytené ryby mi veľmi nepadali a háčik sedel po záseku pekne.

Podobnú skúsenosť ako ja, má myslím aj Muro a tiež ho háčiky nepresvedčili. Na druhej strane Vlado vytiahol pekného sazana a háčik vydržal. Takže názor nech si spraví každý sám.

Mám ešte tri štyri kusy, ak by niekto chcel, stačí sa ozvať a ja mu ich prepošlem na vyskúšanie.

S tými krivákovými som zatiaľ spokojný a nemám výhrady. Ryba nepadá a ani som žiadny nezlomil.

Takže toľko z mojich skúseností k dvom typom háčikov firmy M-art kovo.

Príspevok od užívateľa Vladimír Mosný

 

Ako už  Jakub napísal, zvyšné háčiky od Mura doniesol do Bratislavy, kde sa dostali až ku mne. Boli to suchý(Fly620.9 #14), krivákový(Fly630.9 #8), strímrový(Fly730.1 #12) a jigový(Jig Fly920.1 #12).

Hneď ako som ich dostal a obzrel si ich zistil som, že niektoré typy my dosť pripomínajú háčiky Dohiku. Napriek skúsenostiam s háčikmi Dohiku, ktoré boli najprv vynikajúce a neskôr ma sklamali hrdzou, som ale nechcel byt ovplyvnený a tak som si chcel dať čas na odskúšanie háčikov v rôznych podmienkach a na rôznych rybách. Aby som videl čo sa s nimi stane po čase.

V prvom teste s goldheadmi na strímrových a krivákových hákoch som skúšal chytiť  na Dunaji mrenu. Po skúšaní sa zrazu ozval záber a z vysnenej veľkej mreny sa vyklul 70cm kaprik. Strímrový hák nemal najmenší problém. Potom sa chytilo ešte pár malých rybiek, ktoré sedeli skutočne bez problémov. Niekomu by toto na test stačilo, no ja som mal podobne dojmi aj z iných značiek hákov a tak som chcel skúsiť čo sa s hákmi bude diať ďalej.

Následne som testoval krivákové háky na jednej nádržke na kaproch a pri dvoch menších rybách nemali problém.

Následne som testoval jigové, krivákové a strímrové háky pár krát na biele ryby na kanáloch a pri malých jalcoch, plotičkách a pod. sa mi háčiky stále pozdávali, sedeli veľmi pekne a ryba nepadala.

Jeden z posledných testov bol na Jestřabiciach, kde som bol aj s Jakubom.  Ryby mi zo strímrov nepadali a nevidel som v hákoch problém. V tom mi, ale Jakub ukazoval, čo mu urobil už druhý hák. Napriek tomu som, ale chcel vidieť či to neni chyba pár kusov, lebo mne to háky zatiaľ neurobili.

Aby som vyskúšal aj suché háky, naviazal som na ne pár palmerov a po pritopeni som na ne pochytal pár jalčekov na kanáloch pri Morave. Opäť sedeli bez problémov.

Po čase som sa rozhodol háky skontrolovať a videl som, že majú rovnaké problémi ako aj iné značky bezprotihrotových hákov. Na strímrových hákoch sa jemný hrot ohýňa po náraze na kameňe na dne a čo mňa osobne hnevá u hákov viac je hrdza, ktorá sa prejavovala hlavne u prevedenia black nikel na jigoch a strímrových hákoch. Háčiky zahrdzavejú v prechode muchy na drôt háčika, tesne nad oblúkom a následne stačí malý tlak na to aby sa hák ulomil. U krivákov som tento jav zatiaľ nepozoroval navyše sa mi aj konštrukčne zdajú pevnejšie. Toto bol podľa mňa aj dôvod prečo sa Jakubovi háky lámali, už boli vo vode pred istým časom, než prišiel na Jestřabice a háky mu za ten čas chytili hrdzu, ktorú možno nebolo na prvý pohľad vidieť.

 

Na záver by som teda tento test zhodnotil nasledovne, tieto háčiky sú podľa mňa konštrukčne postavené dobre, ryby z nich nepadajú. Ich problém vidím v materiáli z ktorého sú zhotovené. Napriek tomu by som háčiky Mart kovo označil za lacnú alternatívu hákov Dohiku, ktoré majú veľmi podobné vlastnosti z hladiska hrdze a následného oslabenia háku, u krivákov by som kvôli pevnosti dal prednosť Mart kovo. Napriek tomu musím priznať, že kvalita Haybushe, AwaShimi alebo Hanákov je niekde úplne inde a ak by sa mi mala zavesiť trofejná ryba, bol by som kľudnejší ak by visela na jednom z hákov týchto firiem oproti iným.

 

Toľko môj názor na tieto háčiky.


Článok Fly Hooks - Muškárske Háčiky
Článok od kolegu Jirku z www.muskari.cz, ktorý navštívil výrobu M–artov http://www.muskari.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=95
Stránka výrobcu: http://www.m-artkovo.cz

Čítať 7701 krát Naposledy zmenené utorok, 03 január 2012 01:58