Slovenské mepsky

Najnovšie od Richard Štencl

Pri love prívlačou používam najradšej rotačné blyskáče. Začínal som s nimi loviť pstruhy a táto nástraha rybám nikdy nezovšednela. Postupne som ju úspešne vyskúšal na všetkých typoch vôd.

Mojou obľúbenou značkou sa stali „mepsky", hlavne pre ich dobrý chod, keď krídelko zaberá vo vode už od prvých momentov. Svojím dráždivým pohybom v kombinácii so zaujímavými farebnými úpravami dokážu vyprovokovať k záberu celú škálu dravých, ale aj nedravých rýb.

Slovlikovky

Slovenské mepsky - Slovlikovky 1Nedávno som mal možnosť loviť na rotačky, ktoré vyrába Vladimír Sloviak, na tzv. slovlikovky. Keďže som bol poučený, že na tieto nástrahy lovia aj účastníci prívlačovej ligy, začal som sa obávať, či budem mať vôbec vhodné náčinie na lov týmito nástrahami. V súčasnosti je totiž v prívlačovej lige trendom loviť ultra-light technikou. Osobne však pri love prívlačou volím pevnejšie náčinie, na ktorom dokážem zdolať aj väčšiu rybu za pomerne krátku dobu. Dlhšie zdolávanie totiž dokáže rybu tak vyčerpať, že aj keď jej darujete slobodu, nakoniec uhynie. Predstavoval som si teda mikronástrahy, ktoré nebudem vedieť ani len ďaleko nahodiť. Obával som sa však zbytočne. Vo dvoch škatuľkách, ktoré mi priniesol do práce kolega, boli dva typy blyskáčov. Tu si pomôžem terminológiou od tradičného výrobcu rotačiek. Prvým modelom boli blyskáče typu „Aglia Long", ktorých slovenský ekvivalent znie vŕbový list, tým druhým zase typ "Aglia" so širším listom. Vŕbové lístky boli výrazne zaťažené a vo veľkosti č. 1, Aglie menšie, veľkosti 0. Zhodne však boli osadené malými trojháčikmi bez protihrotov, okrem dvoch blyskáčov, tie mali trojháčiky štandardné. Nad háčikom bol pri niektorých na oske blyskáča umiestnený farebný korálik. Samotná kónická záťaž blyskáča bola vytvarovaná tak, že pripomínala článkované telíčko hmyzu. Čo však rotačka pripomína samotnej rybe, to sa asi nikdy nedozvieme.

Na domácej vode

Keďže autor týchto už na pohľad efektných výrobkov často loví na rieke Kysuci a tieto blyskáče tu aj musel testovať, nebolo jednoduchšie rozhodovanie kam vyraziť na ryby s týmito nástrahami. Práve nastalo krátke obdobie ozajstného leta a teploty atakovali 30 °C aj na severe Slovenska. Preto som na rieku Kysucu vyrazil vystrojený iba v kraťasoch, v brodiacich topánkach, povinnou výbavou rybára a, samozrejme, nástrahami.

Ostriež na Slovlikovej rotačkeJalec na Slovlikovku

Zvolil som si prút, ktorým lovím pstruhy, pri priemere silonu som dlhšie váhal, nakoniec som na plytkú cievku navinul 0,14-ku. Na zvolenom úseku Kysuce sa dali očakávať jalce hlavaté, v tichších partiách aj šťuka. Ďalšou pomerne rozšírenou rybou je tu prekvapivo ostriež.


Rotačkami lovím najradšej tak, že nástrahu nahadzujem proti prúdu a pri dne ju rýchlejšie priťahujem prúdnicou. Ryby tak majú menej času na jej preskúmanie, keďže zvyčajne stoja hlavou proti prúdu, zbierajú splavovanú potravu a nástraha sa im okolo hlavy len krátko mihne.

Najskôr tmavá zaťaženáverzia

Ako prvú som v priezračnej vode zvolil tmavú zaťaženú verziu vŕbového listu s háčikom bez protihrotu. Na prvé štyri hody som vytiahol štyri ostrieže dlhé okolo 15 cm, po nich mi ďalšie dva   počas zdolávania spadli z háčika. Na dlhšej pláni s pokojnejšie tečúcou vodou som neskôr narazil na jalce hlavaté; brali na každý hod a háčik v ich bezzubej papuľke držal ako prilepený.

Rieka Kysuca

Postupne som brodil proti prúdu k ďalším zaujímavým miestam, štrkovým laviciam a ostrovčekom, kde sa dali tušiť stanovištia pekných rýb. Ulovené jalce neprevyšovali dĺžku 35 cm, ostrieže boli menšie, do 20 cm. Početnosť záberov však bola nezvyčajne vysoká. S ubúdajúcim svetlom som nástrahu zamenil za čisto striebornú, ryby ju atakovali ako predošlú tmavšiu verziu.


Počas rybačky som si všimol, že ostrieže, ktoré majú tvrdšiu papuľku, občas z háčika bez protihrotu spadli, jalce s mäkkou výstelkou úst zostávali na háčiku bezpečne. Veľkosť háčikov však  mala obrovskú výhodu pri uvoľňovaní rýb. Žiadne zošité papuľky a dlhé operácie s peánom. V tomto je ich nesporná výhoda. Zaťaženým blyskáčom som dosahoval ďaleké a presné hody a blyskáč som mohol viesť v ľubovoľnej hĺbke. Rotácia krídelka okolo osky bola vždy bezproblémová.

Pstruhy brali razantne

Druhú vychádzku s týmito nástrahami som absolvoval na malom pstruhovom potoku. Voda bola priezračná, na karabínku putovala verzia „black fury" – tmavá s oranžovými bodkami, tiež osadená háčikmi bez protihrotov. Opäť som nahadzoval proti prúdu, na prvej tôni mi zabral asi tridsaťcentimetrový potočák, po ňom ešte jeden menší. Následne som však stratil ďalších 5 rýb.

Slovenské mepsky - Slovlikové rotačkyMyslím si, že pstruh, ktorý má tiež tvrdšiu papuľku a pri zdolávaní skáče všetkými smermi, točí sa okolo vlastnej osi, sa jednoduchšie dokáže zbaviť háčika bez protihrotu. Zmenil som teda nástrahu za strieborný vŕbový list s háčikom s protihrotom a zdolaných pstruhov začalo pribúdať. Nástraha bola vysoko úspešná, zábery pstruhov razantné. Často sa mi podarilo z malej tône zdolať aj tri potočáky.

Na jazere

Ako poslednú skúšobnú destináciu som zvolil asi 7 hektárové kaprové jazero s priezračnou vodou. Po príchode ma síce čakal šok v podobe stoviek rekreantov; našťastie začali postupne odchádzať vzhľadom na pokročilú dennú dobu.


Na tomto jazere mám vyhliadnuté jedno miesto, kde sa zaručene zdržujú ostrieže. Nesklamalo ma ani tentoraz. Po prvých pár hodoch malou zlatistou rotačkou som sa tešil z úlovku piatich ostriežov s dĺžkou do 30 cm. Zdolávanie týchto rýb na jemnom náčiní bol skutočný pôžitok. Niekoľkokrát sa mi stalo, že ryby vzali nástrahu už pri jej prepadávaní vodným stĺpcom.


Na záver musím skonštatovať, že „slovlikovky" sú precízne vyrobené rotačné blyskáče, s ktorými ulovíte rybu na každom type vody. Po love s týmito nástrahami si rybár uvedomí, aké dôležité je aplikovať osobné skúsenosti z rybačky do výroby nástrah a že kvalitnú nástrahu vymyslí len človek, ktorý sa športovému rybolovu pravidelne venuje.


Rôzne firmy sa zameriavajú na to, aby sa ich nástraha zapáčila hlavne samotnému rybárovi, pritom na ňu nemusí mať vôbec záber. Slovlikovky sú vyrobené tak, aby ste pri vode zvýšili šancu na pekný úlovok a aby vychádzka za rybami bola úspešná vo všetkých smeroch.

Zhrnuté

  • Na tieto pomerne malé nástrahy som ulovil ryby presahujúce 30 cm, ale aj rybky dlhé iba pár centimetrov ako čereble, plosky pásavé a malé ostrieže. Uloviť sa však na ne dá aj lipeň, nosáľ či podustva a, samozrejme, všetky dravé druhy rýb. Preto sú také obľúbené pri súťažiach v love rýb prívlačou.
  • Sú ideálne na lov pstruha dúhového, hlavne na stojatých vodách, kde sa dúhak po prvých návaloch rybárov rýchlo stane odolným voči klasickým nástrahám.
  • Blyskáče bývajú osadené aj jednoháčikom. Má to výhody hlavne pri uvoľňovaní nástrahy, ale jednoháčik prekvapujúco neznižuje úspešnosť zásekov oproti trojháčiku, dokonca by som povedal, že lepšie drží a chytená ryba sa málokedy vyslobodí.

▶ Richard Štencl

Jalec hlavatý na Slovlikovku

Никаких обид, как бы дело ни повернулось.

Зачем "Просто Давид"думать о работе во время отпуска.

Тогда демон настроил органы осязания в разные стороны и, в конце концов, определил, что она прикрыта несколькими защитными заклинаниями, действующими в небольшом радиусе около шести "Две жизни. Часть 1"футов.

Четверо мужчин смеялись за столиком наискось от меня.

Поторопись, сказал Блэк, и тогда, продвигаясь вверх, "Контрольно-измерительные материалы. Биология. 8 класс"я смогу делать вырубки сам.

Жизнь была настолько "Мужчины с Марса, женщины с Венеры"суровой, что впервые за тысячу лет в России вновь появились случаи каннибализма.

И разрешили-то они Титу пристроить подозрительного подозреваемого Ильина на режимный объект, потому что на нем, на режимном, особо не скроешься и вражеской подлой деятельности не скроешь.

Появление новых технологий означает, что скоро в каждом доме появится широкоэкранное телевидение высокой четкости.

А именно нам было поручено охранять его жизнь.

Шерил заметила, что он совершенно лысый, за исключением двух седых прядей над ушами.

Выругавшись сквозь зубы, Римо бросился к дому.

Нет, вовсе не из-за таинственного отсутствия следов ведь он привык, что под его шагами ни одна песчинка, ни один лист не зашуршат и не сдвинутся с места.

Он мог бы обратиться к наступающим войскам, воздействовать на разум бойцов, внушив им, что они неуязвимы для пуль.

Похоже, все его актеры вели себя на сцене совсем не так, как он от них ожидал.

Благодаря капризам Фортуны, Аззи, служителя Темных Сил, и небожителя Гавриила связывало очень многое.

Кроме того, во всех религиях имеется Рай и Ад.

Он тащил к костру куст, который слабо сопротивлялся и звал маму.

Таким образом, день и ночь суть единство, кажущееся делимым лишь потому, что солнце на некоторое время скрывается из глаз.

Так он сказал и тяжело "скачать программы для компьютера для просмотра тв" опустился на колени.

Забудь о нем и займись своим генералом.

Вылезайте из машины, мистер "скачать майнкрафт для игры по сети" Гарден, пожалуйста, перед дверью стоял Итнайн.

У тебя появилось радужное свечение, и ты начинал смазываться по краям и таять.

С тобой ничего, я надеюсь,-ответила ей Илит.

Идя неспешным шагом, я размышлял над услышанным.

Должен сказать, что количество вариантов вызвало у меня удивление.

Помнится, Фредди Трипвуд как-то рассказывал мне, какой переполох поднялся в Бландинге, когда его кузина решила выйти замуж за священника.

Когда та наконец согласилась, "Сорокин Собрание сочинений 3тт" было уже поздно.

Глаза его были блеклыми и чуть "роял кредит банк" серыми изнутри.

Кивнув, Римо, злой как черт, покинул аэропорт.

Даже захотелось остаться и посмотреть ведь до сих пор мне еще не приходилось никого бить ногой в пах.

Čítať 9553 krát Naposledy zmenené streda, 25 september 2013 22:50