Plandavky a MFSpoon barbless hooks

Plandavky Plandavky Martin Forbak

Len výnimočne sa objavia na trhu produkty o ktorých by sme mohli hovoriť v spojitosti s pomyselnou dokonalosťou, a obzvlášť keď sa jedná o typ nástrahy ktorý už pomaly začínal upadať do hlbokého zabudnutia. Nástupom módnej éry jednoduchého ale pritom zábavného lovu bojovných Pstruhov Dúhových a elegantných Sivoňov Amerických na stojatých vodách, sa však tieto nástrahy dostali opäť na výslnie, a svoje miesto veľmi účinnej nástrahy si opätovne poľahky získali. To čo nasledovalo po tejto evolúcii bola priam revolúcia v oblasti týchto nástrah.

Lackovky - plandavky

Plandavka - LackovkyLacková plandavka s MFS Háčikom

← Lackovka-výnimočná kombinácia farieb do čistej vody...
→ Jednoduché a bezpečné uchytenie MFSHáčika...

Približne pred tromi rokmi sa na trhu objavili plandavky od slovenského výrobcu p. Ivana Lacka, známejšie pod názvom LACKOVKY. Ich špecificky predĺžený tvar, silno vizuálne ale aj pohybovo pripomína takmer dokonale splašene - plandajúcu sa rybku, ktorá svojím dráždivým klátivým pohybom upozorňuje na svoju prítomnosť, navyše je v zadnej časti mierne rozšírená, čo nám v praxi presunutím ťažiska dáva možnosť dlhšieho hodu pri menšej veľkosti. Tieto plandavky sú vyrábané z valcovaného kovu s hustotou a hrúbkou materiálu zodpovedajúcemu požiadavkám viacerých testov. Už na prvý pohľad upúta dokonalé mechanické opracovanie každej jednej plandavky pred následnou povrchovou úpravou. Tu sa plandavky dôkladne odmasťujú, a vkladajú do lúhov. Strieborné sa fakt striebria, zlaté - zlatia, a vrcholom mnou uznávanej dokonalosti je povrchovka z čierneho zlata. Obrovskou výhodou takto kvalitne povrchovo upravených výrobkov je, že sa už nemusia lakovať proti nechcenej oxidácii. Následne prebieha potlačenie, striekanie alebo nalepenie odolnej fólie. S týmto typom plandavky sa dá chytať rovnako dobre pri rôznych rýchlostiach vedenia, ako aj pri tzv. prepadávaní. V piatich rôznych veľkostiach nájdu svoje uplatnenie pri love každej našej dravej ryby. Nespochybniteľnou výhodou je flexibilita zmien farieb podľa požiadaviek zákazníka. Miesto v krabičkách majú Lackovky vyárendované u mnohých úspešných pretekárov zo Slovenska ako aj z Čiech, ktorým dôvera v ich schopnosti priniesla už nejeden úspech pri náročných pretekoch na stojatých ako aj tečúcich vodách.

Vzdutie na pstruhovej rieke

Vzdutie na Pstruhovej rieke, ideálna príležitosť nasadiť plandavku...

Plandavky dlhého doletu

Odlievana GT-BIO

Odlievaná GT-BIO s extrémne pevným MFPSHáčikom...

 

O týchto „novodobých" výdobytkoch vzniknutých na základe požiadavky najmä pretekárov požadujúcich relatívne malú nástrahu s extrémne dlhými odhodovými vlastnosťami, sa v poslednom období veľmi intenzívne diskutuje. Pokiaľ niektorý neveriacky krútia hlavami že toto je už zbytočné, druhá skupina neodmietajúca možnosti využitia, ktoré sa skrývajú v týchto nástrahách, ťahajú ryby aj v situáciách keď už pochybovači nemajú nárok na úspech. Pri situáciách kedy sa treba dostať za pomyselnú hranicu možného dohodu, sú práve títo pretekári očakávajúci záber od ešte „nevyplašenej" ryby v obrovskej výhode možného agresívneho ataku. Prvopočiatok vývoja týchto preťažených nástrah treba pravdepodobne hľadať v období keď sme sa snažili vlepovať volfrámové guličky akoby zvnútra, a týmto spôsobom sa odlíšiť od ostatných. Profesionálnym a moderným riešením je takzvaná odlievaná plandavka, pri ktorej sme absolútne neobmedzení čo sa týka jej akýchkoľvek rozmerov. Dôkazom tejto technickej vyspelosti sú plandavky GT-BIO, ktoré spĺňajú všetky náročné požiadavky na tieto nástrahy. Pri svojej veľkosti sú tvarom a hrúbkou, a aj spôsobom odlievania obrovským technickým pokrokom v tejto oblasti nástrah. Už pri prvotnom pohľade na ne je zrejmé, že ich navrhoval technicky vyspelý rybár, a nie podnikateľ teoretik. Samozrejmosťou sú mnohé tvary a veľkosti, a každý si na základe svojej požiadavky musí vybrať tu správnu srdcovku pre seba.

MFSpoon barbless hooks

Test odolnosti viazania MFSHáčikov vo vode

Test odolnosti viazania MFSHáčikov vo vode, po 24 hodinách bez akéhokoľvek
náznaku pôsobenia vody...

 

V modernej dobe má však svoje pevné miesto ešte jeden výdobytok, a tým sú rybu čo možno najviac šetriace háčiky. Dlhodobo sa vedú diskusie o efektivite záseku a možnosti bezpečného zdolania ryby, najmä keď ide o zásek z veľkej vzdialenosti. Tento makro súboj neúprosne vedú medzi sebou jednoháky a trojháky. Môj názor a aj väčšiny mojich spolubojovníkov sa prikláňa na stranu jednoháka. Jednoduché fyzikálne a aj logické vysvetlenie je že na väčšiu vzdialenosť musí byť jednoháčik pri záseku prenikajúci do ryby efektívnejší z dôvodu tretinového odporu oproti trojháku. Faktom naďalej zostáva že ryba zaseknutá na jednoháku oveľa spoľahlivejšie drží, a prípadov vypnutia sa ryby počas zdolávania je oproti trojháku minimum. Veľa samozrejme závisí aj od tvaru háčika. Logicky z toho ďalej vyplýva že čím tenší háčik, tým ľahší zásek, a toto je opäť ďalšia zdanlivá pravda. Ide totiž o fakt, že tenší háčik má fyzikálne menší odpor pri prieniku do ryby, no jeho schopnosť udržať si ideálny tvar pri záseku je možný len pri použití pevného háčika ktorý sa pri momente záseku nebude nijako deformovať či naťahovať, a musí držať svoj tvar aj v tak dôležitej fáze rybačky ako je konečné zdolanie ryby pod nohami, kde sa veľakrát ukáže jeho kvalita a spoľahlivosť, ako aj rybárova šikovnosť. Ohľadom na tieto náročné požiadavky boli vyvinuté dve série jednohákov, ktorých pevnosť je odskúšaná vo verzii MFSH – Spoon barbless hooks, kde sa jedná o veľmi pevné háky s tenšieho ale pevného materiálu vhodné na každú príležitosť, a následne v zosilnenej sérii MFPSH – Power Spoon barbless hooks, kde ide o extrémne pevné plandavkové jednoháky, určené na veľké ryby.

 

Môj typ na záver:

AMartin Forbak s bojovníkomak si chcete rybačku na Pstruhovom jazere fakt užiť, skúste pre samotný lov s plandavkou použiť skôr mäkší prút s parabolickou akciou ohýbajúci sa po celej dĺžke, a tenšiu splietanú šnúru, ktorých kombinácia s vhodne veľkostne  zvolenou plandavkou vám prinesie dosiahnutie dlhých hodov z regulovanou rýchlosťou, a samotný záber cez splietanú šnúru a následné zdolávanie je úplne iným zážitkom!!!

 

 Viac info na www.profifishing. sk,
alebo na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Úspešný lov praje,
Martin Forbak

Čítať 7026 krát Naposledy zmenené pondelok, 21 február 2011 13:19