Šnúry Monic

Priehľadná šnúra Monic Priehľadná šnúra Monic Monic

Súvisiace položky (podľa značky)

Prikladám jeden mini-článoček na rozšírenie obzorov o šnúrach.

Ešte v lete pred majstrovstvami Slovenska som absolvoval rybačku na rieke Revúca v Ružomberku, ryba bola po povodniach úplne nesvoja, veľmi opatrná a aj keď sa ju podarilo nájsť, nebolo vôbec jednoduché ju chytiť. Nymfa dosť sklamala tak sme ku konci rybačky skúšali aj suchú muchu. Ryba reagovala taktiež veľmi opatrne a vychádzala najmä z hlbokej vody kde ležala na dne. Vtedy som si všimol jednu veľmi dôležitú vec. Počet chytaných rýb, mnou a kamarátom sa diametrálne líšil, začal som špekulovať v čom to bolo a záver bol nasledovný.

Ak ste niekedy boli na Revúcej, viete že sa jedná o riečku s kryštáľovou vodou a najmä džungľou ovísajúcich stromof a to je kameň úrazu celej už spomínanej príhody. Keď ryba leží na dne v hlbokej vode má cez číru vodu obrovský pozorovací uhol a vníma oveľa väčšie pole ako len našu muchu tým sa dostáva do zorného uhla aj šnúra a to bol veľmi veľký problém. Ryba reagovala na šnúru a stala sa opatrnejšou lebo vedela že tu už niečo nehrá. Hovoríte si, nie je nič jednoduchšie ako predĺžiť forfach aby sa koniec šnúry dostal mimo zorného uhla. To však nebolo možné, pretože pokiaľ forfach predĺžime, žiadna mucha sa už ani na vodu nedostane, ale začneme nimi kŕmiť veveričky po okolitých stromoch. Ked skrátite šnúru, ostane vám len forfach a kedže hovorím o suchej muche, nedostanete ju tam kde potrebujete, pretože sama o sebe nemá žiadnu váhu a nedá sa s ňou pracovať ako napr. s francúzkou nymfou.

A tento kvázi „neřešitelný“ problém vyriešil kamarát úplne bravúrne. Použitím čírej plávajúcej šnúry a naozaj to výrazne odstránilo plašenie rýb na krištálovej vode.

Zdrvený opätovným vyhorením na tejto riečke už druhý krát beho týždňa som šnúru samozrejme chcel mať v svojom „reelbacku“. Dostupnosť na Slovensku nejak nebola tak som si šnúry samozrejme objednal a hneď v dvoch ATFMach 3ku a 6tku, pretože som mal zalubom pošpekulovať s touto šnúrou aj na jazerách. Hlavou mi už lietali zostavy s plávajúcou clearkou a 3oma pakošíkmi.

Šnúry dorazili na predajňu až nejak v septembri po kratkej logistickej prešmyčke som ich mal o dva dni doma, natočil ich na kelečka a išlo sa na Skaličku.

Štandardne som začal chytať s rýchlym Ičkom, ale po pol hodinke švihania do prázdna som začal špekulovať so šnúrami, samozrejme ako prvá padla do ruky nová šnúra. Prekvapilo ma to že aj spojka je priamo spojená so šnúrou a je z toho istého materiálu. Mohol by to byť v budúcnosti problém že vlasec prereže spojku z mäkkého materiálu, vtedy sa to však dá v pohode odstrihnúť a nasadiť klasická spojka. Po 5-6tich rybačkách však drží spojka uplne v pohode, takže uvidíme čo to spraví do budúcna, určite to však nie je nejaky borovský problém, skôr len taká kozmetická záležitosť. No ale vrátme sa späť na Skaličku. So šnúrou sa dobre hádže nie je problém ju dostať celú von a mám z nej pocit klasického neupravovaného WFka. Celkom dobre sa s ňou hádže aj v klasickom Skaličkovskom počasí (veterno). Na moje prekvapenie sa drží veľmi dobre v hladine a ryby vybec neplaší, čo sa mi potvrdilo aj v ten deň. Nehovorím že som chytal nejak extrémne veľa rýb oproti ostatným, ale rozdiel bolo určite poznať. Chytal som s malými lurami tesne pod hladinou. Pri tomto love veľmi dobre nahrádza hoverku. Lov podobným spôsobom som vyskúšal ešte niekoľko krát na Skaličke, na Milošovej aj u nás na jednom lokálnom rybníčku a vždy ma táto šnúra príjemne prekvapila. Skúšal som vymeniť aj šnúru za klasickú plavajúcu a početnosť záberov klesla.

Ešte na konci nejaké malé zhrnutie: písal som o šnúrach MONIC All-Weather Clear, konkretne na Revúcej ATFMa #3 a na jazere som chytal s #6tkou. Zaobstaranie som riešil cez STARFISH, Liptovský Mikuláš, ktorý momentálne majú dané šnúry aj skladom.

Myslím, že to je dobrý nápad na prekvapenie pod vianočný stromček.

Petrov zdar priatelia !

Čítať 4143 krát