Zimný lov kaprov

Lov kaprov v zime Lov kaprov v zime

Pod pojmom zimný lov kaprov rozumiem lov kapra v 4 až 8 stupňovej vode. Lov kaprov v zime má svoje čaro. Rybník alebo priehrada je iba vaša a spoločnosť vám robia iba kačky a vodné vtáky, ktoré zimujú v týchto končinách. Kým rozviniem tento článok poprosím kaprárov, ktorý majú skúsenosť so zimným lovom kapra aby dodali svoje postrehy.

Traduje sa myšlienka, že kapor v zime prechádza do letargie - zimného spánku. Nieje tomu celkom tak a v závere článku vám ukážem jedno video, ktoré to dokazuje. Kapor v zime samozrejme šetrí svoju energiu a správa sa voči svojmu telu ekonomicky. Jeho trávenie sa spomalí a následne príjem potravy je len v malých množstvách a veľmi nepravidelné – ale základom je, že potravu prijíma.

Kde kapre v zime hľadať?

V zime kapor vyhľadáva dno s jemným bahnom, kde si vyrába zimné hniezdo z ktorého vychádza za potravou. Kapor vyhľadáva miesta, kde sú v blízkosti vodné rastliny a ich rozkladajúce zvyšky, spadnuté stromy – vodné prekážky, zlomy dna, blízke zátoky s malou vodou, ktoré sú presvetlené (svieti na ne v zime slnko) a zo dna na hladinu trčí rákosie, ktoré prenáša teplo do vody. V zime hľadajme kapre v záveterných zátokách, kde sa voda vplyvom vetru neochladzuje. Ideálnym počasím je keď počas dňa teplota neklesá pod bod mrazu a opiera sa do vody slnko. Na riekach to bývajú miesta u pilierov, vodných prekážok a podobne. Ak lovíte na Dunaji sú to miesta mimo plavebnú dráhu, rozšírené miesta ako sú prístavy, prekladiská, spojenie rieky so slepým ramenom. Základom je hľadať kľudné miesta s možnosťou aspoň trochu sa prehriať počas dňa.

Zimné nástrahy

V zime potrebujeme nástrahy, ktoré sú veľmi aromatické, a rýchlo predávajú informáciu, že sú vo vode. Boilie je teda hrubozrnné a nijak nespevňované albumínom, kaseinom alebo glutamínom. Niektorý výrobcovia boilie prispôsobujú svoje výrobky teplote vody. Boilie sa v zimnom období prispôsobujú úpravou komponentov. Napríklad pridaním syrovátky, orieškov, pšeničných klíčkov atď. Rozpúšťadlá typu glycerín, propylenglykol sa nahradzujú za alkohol. Zimná nástraha musí kapre zaujať arómou alebo farbou. Mne sa osvedčili boilie zo základom vtáčích zobov pre hrubú štruktúru, ktorá rýchlejšie uvoľňuje arómu do vodného stĺpca. Dôležité sú tiež uhľohydráty pre doplnenie energie v zimnom období, preto tie oriešky, vtáčí zob a oleje. Nástraha sa dá ešte vylepšiť enzýmami, ale tu sa moja alchýmia už končí a budem rád ak napíšete a poradíte. Boilie s enzýmami sa dá samozrejme aj kúpiť, ale dajte si pozor na kvalitu. Vyskúšajte si zakúpené boilies hodiť do vody a pozorujte ako sa enzýmy uvoľňujú. V zimných mesiacoch používam radšej menšie boilies s priemerom 10-14 mm. Kupované nástrahy ale aj vlastné nástrahy do chladnej vody bývajú mäkšie a vo vode dlho nevydržia, ale radšej uprednostním tieto nástrahy ako použiť neúčinné. Častejšie prehadzujem aby som eliminoval tento efekt. Rád používam plávajúce boilies výrazných farieb, ktoré dobré nadipujem. Plávajúce boilies prezentujem nad malým kobercom partiklu alebo kúskov boilies. Takto farebne a silne aromatické boilie naláka aj zvedavého kapra v dobe keď obmedzene prijíma potravu. Ďalšou možnosťou ako zatraktívniť naše boilie je pomocou ciest a pást., ktoré sú silne aromatické. Stačí malé boilie obaliť 2-3 mm vrstvou cesta a máme geniálnu nástrahu.

Chovanie pri love a predloženie nástrahy

V zimnom období je voda čistejšia ako v letných mesiacoch, preto je vhodné montáže viac maskovať a všetko viac zjemniť. V tomto období je vhodné použiť fluorocarbonové silóny resp. číre monofílne vlásce. Ďalej menšie háky a jemnejšie náväzcové šnúry. Zavážanie v zimnom období nieje moc vhodné, nakoľko vyplašený kapor z lovného miesta sa tak skoro nevráti (šetrí energiu a je pomalejší pri návrte). Miesto je vhodné niekoľko krát pred samotným lovom predvnadiť a to na viacerých miestach. Pri ulovení kapra je vhodné prejsť na iné predvnadené miesto aby sa miesto upokojilo...

Lov kaprov v zime má svoje čaro. Základom ale je dobre sa obliecť, aby ste na brehu nepodskakovali a sústredili sa skôr na prúty ako na to, že vám je zima. Bacha na vykurovanie plynom – zabíja rýchlo a potichu. Budem rád ak napíšete aj svoje poznatky.

Čítať 8955 krát Naposledy zmenené pondelok, 03 január 2011 05:47

Media

Viac z tejto kategórie: ZIMNÝ LOV KAPRA »