Skúsenosť so pstruhmi na rieke Kysuca

Pstruh potočný Pstruh potočný Kysuca CHAP

Dnes som bol na Kysuci vyskúšať, či som to nezabudol. Nástup k vode 11:30 - ihrisko Ochodnica úsek CHAP. Rieka Kysuca je po povodniach poriadne zmenená. Tam, kde boli jamy je malá voda a tam kde bola malá voda je dnes hlbočina. Každému je jasné, že podložie rieky – štrk a kamene sa museli riadne presunúť. Dnešnú rybačku som si naplánoval deň vopred a už cez noc som premýšľal aký spôsob taktiky na mušku zvolím.

Týždeň pred dnešným dňom som bol s kamarátom Martinom (Majster sveta v prívlači družstiev) na spodnom úseku Kysuce. Samozrejme na začiatok som volil nymfu, ale už po chvíli som menil na mokré muchy a neskôr na luru. Nymfa jednoducho nešla.
Vzhľadom na túto skutočnosť z pred týždňa som dnes volil mokrú muchu. Začal som lov v splavoch z lomového kamenia a už po prvých hodoch na zaručené miesta som dostal strach. Záber absolútne žiaden. Pri pohľade na tichú vodu pred splavom mi nedalo nahodiť tesne nad začiatok splavu. Okamžite záber a prvý pstruh na udici. Jemný trojkový prút sa ladne ohol. Pekne stavaný cca. 28 cm pstruh sa dostal do môjho foťáku. Opäť som nabehol do perejí a obetoval som im 30 minút rybačky. Záber bodovaných rýb žiaden. Vrátil som sa na rozhranie splavu s tichou vodou a opäť našvihal na miesto s akosi veľkým krúžkom na hladine. Záber a opäť PP. Tento krát o čosi väčší. Začal som smerovať po vode k druhému splavu a všímajúc si hladinu. Zrazu tesne predo-mnou krásne zalovenie väčšej ryby. Náhod a ryba zabrala. Odhadom zase pstruh a tento krát pomerne veľký. Po krátkom boji sa vypol. Neskôr smerom k ďalšiemu splavu Ešte jeden pstruh a pár jalcov.
Zase skúšam pereje, ktoré vždy vydajú veľa potočákov. Záber však žiaden na 100% miestach. Stále pokukujem, čo sa deje na tichej vode. Aktivita rýb veľmi malá, ale sem tam sa objavuje krúžok. Čas ma už naháňal, ale vybehol som do tíšiny. Ryba sa sem tam zdvihla, ale zrejme len ploska. Začína mrholiť a nasadzujem čiernu pijavicu. Som pomerne ďaleko od splavu a záber nie a nie prísť. Už ma ozaj tlačí čas a skôr ako chytám bežím po vode. Príde však úsek tesne nad splavom a ja cítim, že ešte som neskončil. Náhod do malej vody, privedenie pijavičky tesne k rozhraniu splavu a tichej vody – záber 37 cm pstruh potočný. Krásny boj . Opäť nahadzujem a opäť pstruh v rovnakej pozícii v tichej vode.
Prečo ryba ide menej na nymfu? Podľa môjho názoru, je po povodni úbytok lariev pod kameňmi a ryba sa sústreďuje na hmyz nad hladinou.
Prečo boli pstruhy na tichej vode? Podľa môjho názoru to bolo šťastie a pstruhy išli zámerne práve do tichej vody, aby ľahšie ulovili hmyz z hladiny.

Čítať 9219 krát Naposledy zmenené pondelok, 06 február 2012 15:46
Viac z tejto kategórie: « Tip na kapra Lury »