Vytlačiť túto stránku
piatok, 21 máj 2010 11:28

Rozvodnené toky riek

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Problémové partie Problémové partie Rozvodnená rieka Kysuca
Dňa 15. Mája sa na Slovensku spustila lavína tretích stupňov povodňových aktivít.Rieka Kysuca dlho odolávala, až prišla na územie Kysúc veľká zrážková činnosť. Rieka Kysuca dosiahla jeden zo svojich historických prietokov 330m3/s.

Keďže táto stránka je o rybárčení skúsme sa pozrieť na negatíva tohto prietoku. Na úvod poviem, že nie som odborník a preto v tomto článku padne viac otázok, na ktoré hádam odpovedia kompetentný ľudia.
V závere tohto článku je video, ktoré natočil Pán Smetana a na ňom pekne vidno aká bola Kysuca rozvodnená.

Rybári a zrejme aj vodné živočíchy by boli radi, keď by rieky neboli regulované. To však nie je možné vzhľadom na ochranu majetku a ľudí. Naskytá sa však otázka, či plocha okolia za hrádzami a brehmi vodných tokov, je v súlade s ochranou prírody. Ľudia svojou bezohľadnosťou vynášajú odpad k brehom riek a tá pri veľkých prietokoch berie všetko, čo jej príde do cesty. Popol, stavebný materiál, komunálny odpad, vybagrovaná zemina a podobne. Toto všetko sa pri veľkej vode dostane do vody a spôsobí problém vodným organizmom. Ryby primajú kyslík cez žiabre. Prudké znečistenie vody im naplaví do dýchacích orgánov všetok kal a ryba sa udusí. Hospodársky cenné ryby ako napr. Pstruh, Lipeň hynú. Hynú aj sprievodné vodné organizmy a vzácne druhy živočíchov. Možno si niekto povie „čo máme proti tomu robiť?" , keď príde takáto veľká voda. Táto veľká voda ukázala, aká je dôležitá čistota okolia brehov. Ľudia si často neuvedomujú, že to čo je pomerne ďaleko od vody, môže spôsobiť problém pri takejto udalosti.
Dnes vieme, že na rieke Kysuci došlo k úhynu rýb v dôsledku veľkej vody. Kto, alebo čo za to môže je otázka? Skúsme spoločne vytvoriť tomuto článku nejaký záver .
Položme si otázky:

  1. Je dôležitá čistota brehov riek?
  2. Je dôležité dodržiavať pri stavebných prácach v okolí riek určité zásady, normy a postupy?
Otázok sa naskytá viac. Toto chápte ako priestor na diskusiu.

V závere sa chcem ešte dotknúť opakovaným problémom na VN Nesluša. Zvýšená vodná hladina pritekajúceho potoka Nesluša, spôsobuje značné starosti rybárom starajúci sa o tento revír. Tento a ďalšie revír i sú postavené nielen pre úzku skupinu ľudí – rybárov, ale aj pre ľudí nerybárov. Ich hodnotu nemôžeme vyčísliť len na počet rýb v nich plávajúcich, ale musíme sa na to pozerať zo širšieho pohľadu. Atraktivita územia, cestovný ruch, pracovné príležitosti a podobne. Týmto článkom apelujem na ľudí žijúcich v tomto kraji, aby sa zamysleli a pomohli udržať túto priehradu v životaschopnú a atraktívnu.

Dole v galérii uvádzam fotky znečistenia VN Nesluša po veľkých prietokoch potoka Nesluša.

Аззи зашагал по песчаным "Выход из мрака" дорожкам мимо зеленых лужаек, "Европа 18 век" на которых стояли "Словарь технических терминов на 11 языках" опрятные беленькие домики.

Гарпии это демоны "Путешествия и приключения капитана Гаттераса" женского пола, зачисленные в силы "Атлас а/д России СНГ Прибалтики 2012" Тьмы после крушения классической мифологии.

Ты "Игрушки" же знаешь, как может меняться "Неделя длинных ножей" картина.

Под залог земельного угодья в Орлеане.

Взобравшись на "Раб моих желаний" нее, он смог "Р Бременские музыканты" бы укрыться в болоте.

Насколько я "КоАП РФ Комм. к последн. изменениям" понял, и те и другие считают, что я их заслужил.

Нагорье было теперь "Хрустальный ключ" гораздо ближе.

Излучения на всех частотах, "и.ефремов звездные корабли краткое содержание" вмешался По.

Тогда я не могла сказать наверное "скачать клип ленинграда" и он безусловно допускал многолетние нападения на вас.

Вам удавалось в течение тринадцати "Мэри Поппинс (CDmp3)" лет оставаться студентом дневного отделения университета и "ЕГЭ. Русский язык. Универсальный справочник" при этом "Улыбка женщины" не получить никакой степени и диплома вы это делали для того, "Написание статей для ов" чтобы продолжать получать стипендию, назначенную вашим дядей.

Всем было "Учусь понимать себя. 2 класс. Рабочая тетрадь. ФГОС" известно, с какой трудной "реферати powerpoint" задачей пришлось столкнуться первым изгнанникам.

Должен признаться, сначала я решил, будто "краткое содержание матренин двор солженицына" Лайл является любовником Лидии.

Čítať 2519 krát Naposledy zmenené piatok, 05 júl 2013 10:30
Ivan Martiška

Kprírode a rybárstvu ma priviedol môj otec. Už ako malé dieťa som presedel celé hodiny pri vode s vŕbovým prútikom. Asi v prvej triede základnej školy sme začali podnikať výpravy na Kysucu s mojím kamarátom Radom Birkusom. Ako plavák poslúžila často aj tuha z pera. Každodenne po škole sme lovili na Kysuci čereble.
Raz môj otec priniesol muškársku udicu a to bol začiatok muškárenia. Najskôr to bol ustavičný boj s jalcami, ktorým stačila mucha napodobňujúca mäsiarku. Potom prišlo zoznámenie s Albínom Koyšom a muškárenie u mňa nadobudlo na tú dobu profesionálne kontúry. Naučil som sa viazať muchy, jednotlivé techniky lovu a pričuchol k veľkým revírom. Boli to krásne časy a dnes musím odovzdať štafetu ďalej, pretože minimálne dvaja moji chlapcii na to netrpezlivo čakajú.

Webstránka: www.srzkysuca.sk

Media

Rozvodnená rieka Kysuca Revír CHAP