Fly Hooks - Muškárske Háčiky

Zorientovať sa dnes v ponuke muškárskych hákov nie je jednoduché. Verím, že mnohým začínajúcim viazačom aspoň trocha ukážem cestu ktorou sa uberať a neviazať zbytočne dobré muchy na zlé háky, lebo taká mucha Vám je platná ako mŕtvemu kabát.

Na začiatku by som chcel podotknúť, že celý článok vychádza s mojich osobných skúseností, resp. skúseností mne najbližších priateľov muškatierov.
Rozmýšľal som do akých kapitol by som háky rozdelil a ako najrozumnejšie rozdelenie mi pripadá rozdelenie podľa výrobcov. Takže podme na to:
Ešte jedna vec, ktorú by bolo potrebné opomenúť, väčšina hákov ktoré spomeniem je bezprotihrotová (barbless), takže ak chcete viazať muchy na nejaké riadne protihroté vykosťováky tak tento článoček Vám toho asi moc nedá.

 

Tiemco (TMC) háky

Moja obľúbená značka

Háčiky vo všeobecnosti dosahujú vinikajúce parametre u všetkých modelov, ked však môžem odporučiť typy ktoré sa nedajú prehliadnuť je to určite nenahraditeľný hák

TMC 2499 SPBL hák

TMC_2499_SPBL

dodáva sa v brondzovom prevedení. Je to neskutočný hák s neuveriteľnou pevnosťou a dokonale ostrým hrotom. Jedinou nevýhodou je cena. Je podstatne drahší ako ostatné háky. Keď Vám však pár rýb vystrie iný hák, uvedomíte si že sa niekedy oplatí investovať. Osobne ho používam najmä na muchy určené na VVN Bešeňová, kde si myslím že je to priam nevyhnutnosť. Používať nejaké štandardné háky z tenkého drôtu nemá žiadny význam, pretože ak dostanete na palicu väčšieho pstruha pravdepodobne Vám tento hák nekompromisne vyrovná. Dá sa naň uviazať v podstate všetko od nymfy cez pakoše až po strímre. Niečo sa mi aj marí, že obdobným hákom je TMC 2488 SPBL, ale nie som si istý.

Ďalší problém s týmto hákom je dostupnosť. Keď ho niekde zoženiete, zoberte hneď všetky čo budú mať, lebo Vám môžem garantovať, že najblišie dva roky na neho znova nenarazíte

Tiemco TMC 103 BL hák

Ďalší notoricky známy  hák, ktorý by som mohol odporučiť od tiemca.

TMC_103_BL

to je proste kultovka ktorú poznajú všade a z jeho tvarového konceptu „orlí drápek“ vychádza nepreberné množstvo dalších hákov konkurenčných značiek. Odporúčam jednoznačne na suché muchy. Určite naň neviažte nymfy !!! Hroty sú krehké a lámu sa.

TMC 2487 BL hák

Ďalší hák na ktorý sa nedá zabudnúť.

tmc2487bl

Je to krivákový hák, super sedí pri záseku. Širokouplatniteľný pri viazaní krivákov, nýmf, pakošov atd.

TMC 100 SPBL hák

Treba určite ešte spomenúť.

TMC_100_SPBL

Je to ďalší zo série háčikov so splošteným hrotom. Využiteľnosť najmä pri viazaní mokrých múch, lúr a podobne.

TMC 108 SPBL hák

A nakoniec ešte aby som nezabudol na jigový hák.

TMC_108_SPBL

Taktiež séria so splošteným hrotom. Využitie samozrejme pri viazaní jigov.

 


HAYABUSHA háky

Za zmienku od tejto značky určite stoja háky s označením 751 a 752.
Podotýkam, že háčiky sú s protihrotom. Je to však naozaj dobrý hák a stojí za to dať si prácu so zamačkávaním protihrotov. Najmä tá 751

HAYABUSHA 751 hák

Hayabusha_751

je krátky háčik s dokonalým oblúčikom. Viazať sa naň dá naozaj všetko. Nespornou výhodou je, že aj na väčší háčik dokážete naviazať menšiu muchu.

HAYABUSHA 752 hák

Hayabusha_752

Spomenul by som ešte háčik s označením 387. Dobrý krivákový háčik z pevného drôtu. Použitie či už na nymfy alebo kriváky.MARUTO háky

Ďalšia podľa mňa nenahraditeľná značka

Tažko povedať aké tam je označenie, ale je to kópia háku od tiemca spomínanej 103ky.

Maruto_103

Povrchová úprava je black nikel, ktorá sa mi páči oveľa viac ako matná u TMC.

Je to neprekonateľný hák na viazanie nýmf. Pretože na rozdiel od hore spomínaného tiemca sa na ňom nelámu hroty. Ostrosť je dokonalá. A myslím že použitelnosť je taktiež obrovská, aj keď si myslím že primárne využitie sú spomínané nymfy a mokré muchy.

Vláčkari dokonca z tohto modelu letujú 3-hačiky. Za dobrý peniaz ho kúpite aj pod značkou STARFISHu.

MARUTO - náhrada za TMC 2487 BL hák

Treba spomenúť náhradu za TMC 2487 BL - krivákové háčiky

Maruto_603

 


DOHIKU háky

Stoja za zvýšenú pozornosť

Nie zo všetkými hákmi tejto značky mám dobré skúsenosti, niektoré sa lámu, sú nekvalitné spracované a nedopracované, ale naopak niektoré háky zas stojí za to vyskúšať.

DOHIKU 644 hák

Tento hák môžem určite odporučiť

DOHIKU_644

Hák vhodný na mokré muchy, nymfy, pakoše a strímre. Keď tak uvažujem je to v podstate jeden z univerzálne použiteľných hákov.

DOHIKU HDS hák

Ďalší taktiež univerzálny hák

Dohiku_HDS

Mne najviac sedí vo veľkosti 10.

S ostatnými hákmi mám buď negatívne skúsenosti, resp. ich ešte nemám oskúšané, lebo som videl že do portfólia v poslednom čase pribudlo dosť veľké množstvo nových typov. Čiže je potrebné vyskúšať, možno sa nájdu nejaké ďalšie, čo stoja za to.

 


HENDS háky

Okrajom chcem ešte spomenúť háky od firmy HENDS ktoré sú vlastne tiež kópiou stále omieľanej verzie 103 od tiemca.

HENDS_404

Osobné skúsenosti s nimi nemám, ale vláčkari si to chvália.

 

Toto je taký krátky prierez základným spektrom hákov, ktoré v súčasnosti používam na viazanie. Nehovorím, že tieto háky sú najlepšie z toho čo sa dá na trhu zohnať, ale k ich vyselektovaniu ma doviedli vlastné viazačské a rybárske skúsenosti a ja osobne tým hákom verím. Samozrejme budem nesmierne rád, keď do komentof hodíte svoje postrehy a skúsenosti či už s používaním uvedených hákov, ale najmä typy na niečo iné čo sa Vám osvedčilo.

Je dôležité nepodceniť výber háku, pretože aj keď Vaša muška bude super krásna a účinná a budú ju ryby brať s presvedčením, nebude Vám to nič platné pokiaľ rybu nezaseknete, alebo pokiaľ Vám spadne pri zdolávaní.

 

Takže do zviazania, priatelia !!!


Dodatok od uživateľa Vlado

..Ako som v komentároch spomenul som radikálnym zastancom Haybushe a preto by som rád pridal, pár hákov, ktoré používam už pár rokov a mám s nimi veľmi dobrú skúsenosť.

HAYABUSHA háky

HAYABUSA 371 Up Eye Emerger

HAYABUSA 371

Na tento háčik viažem epoxidové pakoše, ale aj podvesencov pod hladinu, teda hlavné využitie má u mňa v jazernom love, kde je pre mňa prakticky nenahraditelný.

HAYABUSA 270 Klinkhammer Fly-Tying Hook

HAYABUSA 270
Na tento háčik viažem nymfy májoviek, vážok a pošvatiek, mám pocit, že sa stále viac teší poularite aj u iných rybárov. Za zmienku iste stojí, že na tento hák podľa mňa protihrot patrí, nakoľko keď som ho zabrusoval(zaštipoval), ryby mi z neho zvykli vo veľkom padať. Možno je však problém aj v tom, že zaštipnutý protihrot nie vždy stopercentne spĺňa to čo orginál bezprotihrot.

HAYABUSA 387 BN Black Nickel Heavyweight Buzzer

HAYABUSA 387

Na tento háčik viažem pakoše, kriváky, larvy potočníkov, v podstate sa jedná o univerzálny krivák. U tohoto háku by som naopak bezprotihrot ocenil a tak musím zaštipovať.


Dodatok od uživateľa Tomas Borovsky

Tiemco hrdzavie a lame sa. Preto používam Varivas, Maruto, Akita. Skúšal som aj Partridge a sú celkom fajn. Používam najmä háky bez protihrotu, škoda že ich nevyrába viacej firiem.

Akita AK 511 BL SS

Akita-511BL-SP-1-sredniaAkita-511BL-SP

Výborný hák najmä na nymfy s mosadznou/tungstenovou hlavičkou.

 • predĺžené ramienko
 • black nickel úprava
 • ostrý, tenký
 • nehrdzavie

Awa-Shima Cutting Blade 1095

cuttingblade_01

Kaprový hák použiteľný najmä na strímre, ale aj na pakomáre, larvy potočníkov či kriváky - proste mušky, kde sa vyžaduje mocný hák. Celkom dobrá náhrada za trocha drahši TMC 2499 sp bl.

 • krátke ramienko
 • ostrý, veľmy hrubý a mocný hák
 • black nickel úprava
 • nehrdzavie

Varivas 2200 bl

Varivas-2200BLvarivas_2200bl

Hák so zaujimavým tvarom. Používal som ho na rodence podeniek (mal som len malé veľkosti), avšak  v krabičke už čakajú na ňom naviazané kukly potočníkov a pakošov, kriváky. Uvidíme ako sa osvečí, zaujíma ma hlavne jeho pevnosť.

 •  zaujimavý tvar
 • veľmy tenký, nenápadný drôt
 • ostrý
 • bronze úprava
 • nehrdzavie

Partridge SUD Flashpoint Range The Barbless Surehold Upwing

Par-SUD-srednia

Hák štandardného tvaru. Používam ho na nymfy a rodence podeniek.

 • tenký, ostrý
 • black nikel úprava
 • nehrdzavie 
Čítať 10112 krát Naposledy zmenené pondelok, 11 november 2013 02:17